Eksperci: potrzebujemy większej liczby szpitalnych oddziałów geriatrycznych W raporcie NIK z 2015 r. zwrócono uwagę, na niewielką liczbę oddziałów geriatrycznych w Polsce Fot. Fotolia

Polepszenie sytuacji materialnej osób starszych, zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zmiana postrzegania starości - to według ekspertów najważniejsze wyzwania na najbliższe lata, które mają polepszyć sytuację seniorów.

W środę w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowano debatę pt. "Sytuacja osób starszych w Polsce". Wzięli w niej udział m.in. minister Elżbieta Rafalska, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zdaniem Rafalskiej konieczne jest podjęcie działań, które poprawią sytuację materialną kobiet. Zwróciła uwagę, że od 1 marca podwyższone zostaną minimalne emerytury. - Ale z całą pewnością nie wyczerpuje to oddziaływań na sferę materialną - podkreśliła.

Jak zaznaczyła minister, resort rodziny i pracy rekomenduje także zwiększenie liczby oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zwiększenie liczby specjalistów medycznych z zakresu geriatrii.

- Niezwykle istotne jest również prowadzenie działań, które mają na celu zmianę postrzegania osób starszych w społeczeństwie, tj. prowadzenie kampanii, programów, akcji promujących pozytywny wizerunek starości, współpracę międzypokoleniową - mówiła Rafalska. Jej zdaniem pogorszenie się wizerunku osób starszych ma związek ze zmianami cywilizacyjnymi, w tym z kultem młodości i piękna.

Rafalska zwróciła uwagę, że polskie społeczeństwo starzeje się. - Prognozy na lata 2014-50 jednoznacznie wskazują na zjawisko starzenia się społeczeństwa. Populacja w wieku 60 plus do 2050 r. wzrośnie do 13 mln 700 tys. i będzie stanowiła 40 proc. ogółu ludności polski - mówiła.

Wiceminister zdrowia Szczurek-Żelazko uważa, że w procesie starzenia się polskiego społeczeństwa można dostrzec korzystne zjawiska. - Wydłuża się trwanie życia, a na poprawę kondycji zdrowotnej Polaków wpływają postępy w medycynie, a także styl życia, poprawa jego warunków - zaznaczyła.

Przyznała, że polskie społeczeństwo jest obarczone chorobami cywilizacyjnymi. - Ze starzeniem najbardziej związane są choroby układu sercowo-naczyniowego. W 2014 r. ponad 90 proc. spośród ogólnej liczny zgonów, spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowego, dotyczyło właśnie osób powyżej 60. roku życia - stwierdziła wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH