Eksperci: potrzebujemy ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi  Fot. Archiwum

Nie powinniśmy odchodzić od tworzenia w Polsce sieci ośrodków onkologicznych zapewniających kompleksowe leczenie raka piersi - mówił w środę (29 października) na konferencji prasowej w Warszawie prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego, prof. Tadeusz Pieńkowski.

Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec kwietnia 2014 r. opracował kryteria organizowania w kraju ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi - tzw. Breast Cancer Units i z początkiem maja skierował je do konsultacji społecznych. Jednak 31 lipca 2014 r. w związku z wprowadzeniem od przyszłego roku karty pacjenta onkologicznego i tzw. pakietu kolejkowego, NFZ zmienił zarządzenie w tej sprawie i odstąpił od odrębnego kontraktowania kompleksowego leczenia raka piersi.

Prof. Tadeusz Pieńkowski, który kieruje kliniką onkologii i chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, twierdzi, że bez odrębnego finansowania tych usług medycznych nie będzie możliwe tworzenie Breast Cancer Units.

Jego zdaniem, główny kłopot w rozliczeniach z NFZ polega na tym, że obecnie nie dopuszcza się rozliczania wszystkich procedur medycznych zastosowanych w jednym czasie. - Trzeba je przeprowadzić jedne po drugich, podczas kolejnych wizyt, co niepotrzebnie tylko przedłuża diagnostykę i leczenie - podkreślał prof. Pieńkowski.

Specjalista przypomniał, że Parlament Europejski postuluje tworzenie w krajach UE ośrodków zapewniających kompleksowe leczenia raka piersi. Do 2016 r. mają one powstać we wszystkich krajach członkowskich. Jedna taka placówka powinna przypadać na 500-700 tys. mieszkańców danego regionu, co jednocześnie wyrównuje szanse wszystkich chorych na leczenie na najwyższym poziomie.

W Polsce powstała dotychczas tylko jedna placówka spełniająca międzynarodowe wymogi ośrodka referencyjnego specjalizującego się w leczeniu raka piersi. W 2010 r. utworzono ją w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (jako Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi). W październiku 2013 r. uzyskała ona akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego. W Niemczech powstało już 300 takich certyfikowanych placówek.

Dr Sławomir Mazur, chirurg-onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie, powiedział, że kompleksowe ośrodki leczenia raka piersi tworzone są w całej Europie, ponieważ zapewniają najbardziej skuteczne, jak również przyjazne warunki do leczenia i diagnozowania tej choroby. - Rozwiązania organizacyjne podejmowane w raku piersi stają się wręcz modelowe dla całej onkologii - podkreślił.

Według prof. Pieńkowskiego, w onkologii odchodzi się od dużych ośrodków na rzecz mniejszych, specjalizujących się w leczeniu konkretnych nowotworów. Oprócz Breast Cancer Units tworzone są placówki zajmujące się rakiem jelita grubego, tzw. Colon Cancer Units. W takich placówkach, wyspecjalizowanych w leczeniu i diagnostyce poszczególnych nowotworów, chorzy mogą się leczyć najbliżej miejsca zamieszkania.

Co roku na raka piersi w Polsce zapada ok. 16 tys. kobiet, spośród których ponad 5 tys. umiera. Według najnowszych danych Eurocare-5, pięcioletnie przeżycie uzyskuje się w naszym kraju u 71,6 proc. pacjentek, podczas gdy średnia europejska to ok. 82 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH