Eksperci: potrzebne wsparcie systemu leczenia ran przewlekłych Głównym celem wprowadzanych zmian powinna być redukcja amputacji i inwalidztw. Fot. Fotolia

W Polsce trzeba wdrożyć kompleksowe działania wspierające obecny system leczenia ran przewlekłych i zespołu stopy cukrzycowej - podkreślają eksperci z Polskiego Towarzystwa Naukowego Leczenia Ran i Organizacji Opieki. Mogłoby to zmniejszyć potrzebę amputacji i liczbę przypadków inwalidztwa.

- Głównym celem wprowadzanych zmian powinna być redukcja amputacji i inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa jakości życia pacjentów z ranami przewlekłymi i zespołem stopy cukrzycowej - uważają eksperci towarzystwa PTNLRiOO, które powstaje przy Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi.

- Rany przewlekłe to trudno gojące się rany, występujące wtórnie w innych chorobach takich jak m.in. cukrzyca czy choroby naczyń. Ich leczenie jest ogromnym problemem klinicznym i coraz większym wyzwaniem dla współczesnej medycyny, rośnie bowiem liczba chorych z ranami przewlekłymi czy owrzodzeniami kończyn dolnych - zauważa prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego Leczenia Ran i Organizacji Opieki dr hab. n. med. Adam Durczyński.

- Na podstawie raportu, który powstał w UM w Łodzi - wydaje nam się, że aktualny system opieki zdrowotnej w Polsce dotyczący leczenia ran wymaga pilnego wsparcia, szczególnie w aspekcie redukcji liczby amputacji, które są wykonywane w naszym kraju, a jednocześnie również poprawy jakości życia chorych, którzy są leczeni zachowawczo - powiedział  dr Adam Durczyński.

Jego zdaniem konieczne jest też zwiększenie dostępu chorych z ranami przewlekłymi do takich zasobów medycznych, które są już obecne w naszym kraju. - Do wykwalifikowanej kadry medycznej skupionej wokół ośrodków referencyjnych i przede wszystkim do nowych, nowoczesnych technologii leczenia ran przewlekłych - dodał.

Jak zauważył  dr Przemysław Lik z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi, dzięki rozwojowi technologii wzrosła liczba nowoczesnych opatrunków do oczyszczania ran, ich odkażania i ostatecznego gojenia poprzez naskórkowanie, zaopatrywanie przeszczepem czy zszycie. Stosowane są też nowoczesne opatrunki specjalistyczne z preparatami działającymi na ranę m.in. opatrunki z jodopowidonem czy jonami srebra, a także opatrunki kolagenowe wspomagające zamknięcie rany.

Bardzo skuteczną i coraz bardziej popularną metodą leczenia ran jest terapia podciśnieniowa. Polega ona na założeniu specjalnej gąbki na ranę pacjenta i zabezpieczeniu szczelnie opatrunku folią. Przez specjalny dren cała wydzielina z rany jest odprowadzana do pojemnika, który wytwarza podciśnienie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH