Eksperci: potrzebne są zmiany prawno-organizacyjne w polskiej transplantologii Fot. archiwum RZ

Poprawie bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększeniu liczby przeszczepów - takim zasadniczym celom ma służyć powołanie przez Ministerstwo Zdrowia trzech zespołów, które przedstawią propozycje zmiany uregulowań prawno-organizacyjnych w polskiej transplantologii. - Niektóre rozwiązania stosowane poza Polską są lepsze, zatem wprowadźmy je - mówią dyskutując transplantolodzy.

W 2014 roku w Polsce przeszczepiono na przykład 1156 nerek, ale jedynie 4 proc. transplantacji to narządy od żywych dawców. Zdaniem lekarzy zmiany w prawie i organizacji medycznej wykonywania tych zabiegów mogłyby zwiększy świadomość społeczną i samą liczbę transplantacji od osób żywych. Przykładowo w USA ten wskaźnik wynosi około 50 proc.

Kwalifikacja, alokacja, orzekanie o śmierci mózgu
Minister Zdrowia powołał do życie trzy zespoły doświadczonych transplantologów. Mają się zająć opracowaniem: zespół pod przewodnictwem prof. Lecha Cierpki - zmian w zakresie alokacji narządów, zespół pracujący pod kierunkiem prof. Magdaleny Durlik - zmianami dotyczącymi kwalifikacji biorców a zespół kierowany przez prof. Romualda Bohatyrewicza - opracowaniem zmian w zakresie kwalifikacji śmierci mózgu.

O powołaniu do życia przez ministerstwo ekspertów, którzy mają opracować nowe propozycje prawno-organizacyjne w transplantologii informował dr Paweł Chudoba, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej. Na konferencji prasowej pod koniec kwietnia mówił: - Z obserwacji wynika, że rozwiązania stosowane na świecie, np. przez Eurotransplant w Europie, są lepsze, dlatego chcielibyśmy doprowadzić do podobnych zmian w naszej transplantologii.

W czasie konferencji dr Chudoba stwierdził, że w jego ocenie niektóre zmiany w prawie nie wymagają nowelizacji ustawy o transplantologii i mogłoby do nich dojść stosunkowo szybko w innym trybie np. na podstawie zmian regulaminu Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Tu pośpiech nie jest wskazany
Dzisiaj jest już ostrożniejszy. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że nowe przepisy, których opracowaniem zajmują się powołane przez ministra zespoły, weszłyby w życie prawdopodobnie na kolejne na dziesięciolecia, stąd potrzeba rozwagi.

- Każdy pośpiech w tej dziedzinie nie jest wskazany. Lepiej robić to rok dłużej, ale zrobić to tak abyśmy przyszłości nie mieli problemów. Czynnik czasu nie powinien w tym przypadku wchodzić grę. Przepisy muszą być dopracowane. Dlatego powołano zespoły robocze, które zajmą się tylko i wyłącznie określonymi kwestiami. Nie mogą wszyscy zajmować się wszystkim - stwierdza dr Chudoba.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH