Eksperci: pierwsze objawy nietrzymania moczu już u 25-letnich kobiet Eksperci: pierwsze objawy nietrzymania moczu już u 25-letnich kobiet. Na zdjęciu zabieg urologiczny. Fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii (mat. prasowe)

Nawet u kobiet młodych, zaledwie 25-letnich mogą się pojawić pierwsze objawy nietrzymania moczu, które zwykle są bagatelizowane - powiedzieli w środę (15 czerwca) eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Konferencję prasową zorganizowano z okazji odbywającego się po raz ósmy Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week) w dniach 20-26 czerwca.

Ginekolog i położnik z Warszawy dr Grzegorz Południewski powiedział, że po 60. roku życia prawie 70 proc. Polek cierpi z powodu nietrzymania moczu (NTM). Ta dolegliwość zaczyna się jednak już w znacznie młodszym wieku i mogą ją odczuwać nawet kobiety zaledwie 25-letnie. Przed okresem menopauzy występuje ona u 57 proc. pań.

NTM zdarza się również u mężczyzn, głównie u tych po 50. roku życia. Głównym powodem jest u nich tzw. nadreaktywny pęcherz, objawiający się nagłym parciem na pęcherz (nawet wtedy, gdy jest on wypełniony jedynie w połowie), które nie zawsze udaje się powstrzymać.

- U kobiet nietrzymanie moczu związane jest przede wszystkim z osłabieniem mięśni dna miednicy, nazywanymi również mięśniami Kegla, oraz z obniżeniem, a nawet wypadaniem macicy - podkreślił dr Południewski. Inne przyczyny to zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów) osłabiające mięśnie przepony macicy oraz przewlekłe infekcje dróg moczowych.

- Zakażenia te występują u co piątej kobiety w wieku około 60. roku życia i zarówno sprzyjają, jak i nasilają NTM - dodał specjalista.

Osłabienie i urazy przepony mogą spowodować niektóre zabiegi położnicze, ale zdarzają się również podczas porodu naturalnego. - Tuż przed porodem bardziej korzystne jest nacięcie krocza, które na ogół uważa się jednak za błąd. Jednak poród naturalny, odbywający się bez tego nacięcia, sprzyja rozciągnięciu, a nawet pęknięciu mięśni głębokich. Lepiej jest zatem wykonać to nacięcie, ale ważne jest, żeby krocze zostało potem właściwe zszyte, by nie doszło do kolejnych powikłań - podkreślił dr Południewski.

Urazy przepony miednicy oraz jej rozciągnięcie obniżają położenie pęcherza, co z kolei zakłóca pracę zwieracza cewki moczowej. Takie zaburzenia mogą się pojawić już u młodych kobiet, a gdy nie są leczone, z wiekiem się nasilają.

- Nietrzymanie moczu zwykle rozwija się stopniowo, na początku na ogół pojawia się podczas większego wysiłku. Do NTM może dojść podczas skakania, biegania, a nawet kaszlu czy kichania. Kobiety "gubią" wtedy niewielkie ilości moczu i nie odczuwają jeszcze innych dolegliwości, dlatego jest ono często bagatelizowana - wyjaśnia dr Południewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH