
Nawet u kobiet młodych, zaledwie 25-letnich mogą się pojawić pierwsze objawy nietrzymania moczu, które zwykle są bagatelizowane - powiedzieli w środę (15 czerwca) eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.
Konferencję prasową zorganizowano z okazji odbywającego się po raz ósmy Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week) w dniach 20-26 czerwca.
Ginekolog i położnik z Warszawy dr Grzegorz Południewski powiedział, że po 60. roku życia prawie 70 proc. Polek cierpi z powodu nietrzymania moczu (NTM). Ta dolegliwość zaczyna się jednak już w znacznie młodszym wieku i mogą ją odczuwać nawet kobiety zaledwie 25-letnie. Przed okresem menopauzy występuje ona u 57 proc. pań.
NTM zdarza się również u mężczyzn, głównie u tych po 50. roku życia. Głównym powodem jest u nich tzw. nadreaktywny pęcherz, objawiający się nagłym parciem na pęcherz (nawet wtedy, gdy jest on wypełniony jedynie w połowie), które nie zawsze udaje się powstrzymać.
- U kobiet nietrzymanie moczu związane jest przede wszystkim z osłabieniem mięśni dna miednicy, nazywanymi również mięśniami Kegla, oraz z obniżeniem, a nawet wypadaniem macicy - podkreślił dr Południewski. Inne przyczyny to zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów) osłabiające mięśnie przepony macicy oraz przewlekłe infekcje dróg moczowych.
- Zakażenia te występują u co piątej kobiety w wieku około 60. roku życia i zarówno sprzyjają, jak i nasilają NTM - dodał specjalista.
Osłabienie i urazy przepony mogą spowodować niektóre zabiegi położnicze, ale zdarzają się również podczas porodu naturalnego. - Tuż przed porodem bardziej korzystne jest nacięcie krocza, które na ogół uważa się jednak za błąd. Jednak poród naturalny, odbywający się bez tego nacięcia, sprzyja rozciągnięciu, a nawet pęknięciu mięśni głębokich. Lepiej jest zatem wykonać to nacięcie, ale ważne jest, żeby krocze zostało potem właściwe zszyte, by nie doszło do kolejnych powikłań - podkreślił dr Południewski.
Urazy przepony miednicy oraz jej rozciągnięcie obniżają położenie pęcherza, co z kolei zakłóca pracę zwieracza cewki moczowej. Takie zaburzenia mogą się pojawić już u młodych kobiet, a gdy nie są leczone, z wiekiem się nasilają.
- Nietrzymanie moczu zwykle rozwija się stopniowo, na początku na ogół pojawia się podczas większego wysiłku. Do NTM może dojść podczas skakania, biegania, a nawet kaszlu czy kichania. Kobiety "gubią" wtedy niewielkie ilości moczu i nie odczuwają jeszcze innych dolegliwości, dlatego jest ono często bagatelizowana - wyjaśnia dr Południewski.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 20:14 Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy
- 19:48 ZUS: złożono już prawie 620 tys. wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych
- 19:07 Warszawa: studenci zbudowali elektryczny bolid dla chłopca z dystrofią mięśniową
- 18:46 Katowice: Mikołaj odwiedził małych pacjentów szpitala pediatrycznego
- 18:13 Specjaliści: telemedycyna poprawia dostęp do rehablilitacji kardiologicznej
- 17:42 Szczotkowanie zębów może chronić przed chorobami serca
- 17:09 Eksperci: strategia onkologiczna wykracza poza leczenie nowotworów
- 1 Silnie trujący związek chemiczny w lekach na cukrzycę. MZ: pacjenci nie powinni ich odstawiać
- 2 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 3 Sekretne nagrywanie lekarza jest ryzykowne i odwraca uwagę od leczenia
- 4 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 5 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 6 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 7 Pieniądze z akcyzy można by przeznaczyć na walkę z nikotynizmem, jednak szansę zaprzepaszczono
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych