Eksperci: picie alkoholu podczas ciąży może uszkodzić płód

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu i anomalii w budowie wątroby, serca i nerek - podkreślali eksperci podczas środowej konferencji w Warszawie.

Konferencję zorganizowano w przeddzień dnia FAS (Fetal Alkohol Syndrom). Jak wyjaśniła Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, FAS to zespół zaburzeń psychicznych i fizycznych, które powstają u dziecka w okresie życia płodowego i mogą ujawnić się tuż po urodzeniu bądź w późniejszym okresie.

Jędrzejewska wśród objawów fizycznych FAS wymieniła: opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, niski wzrost, niesymetryczną twarz, wady układu kostno-mięśniowego, problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia, zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa, anomalie w budowie wątroby, serca, nerek i narządów płciowych oraz podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból.

Objawy psychiczne to: nadpobudliwość, impulsywność, problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się, zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, niekontrolowane napady złości, skłonność do uzależnień, skłonności depresyjne  oraz podatność na manipulację.

Przedstawione na konferencji wyniki badań, wykonanych w sierpniu br. na zlecenie Polskiego Przemysłu Spirytusowego dowodzą, że 67 proc. ankietowanych Polaków ma świadomość, że alkohol szkodzi dziecku. Blisko połowa ankietowanych (48 proc.) wskazuje, że picie alkoholu może powodować poronienie lub ryzyko przedwczesnego porodu. 48 proc. ankietowanych uważa także, że z powodu picia alkoholu dziecko może urodzić się mniejsze, a także mieć problemy z pamięcią i uczeniem się.

Syndrom FAS został wykryty we Francji w latach 60.

Wątroba płodu nie jest wykształcona, więc taka ilość alkoholu, jaką wypija matka, dostaje się do jego organizmu. Z badań wynika, że dzieci, które rodzą się z syndromem FAS to, według rożnych danych, 2-3 przypadki na 1 tys. urodzeń lub 9 na 1 tys. urodzeń.

Z badań przeprowadzonych wcześniej przez TNS OBOP, a zaprezentowanych na konferencji wynika, że 88 proc. Polaków uważa, że kobieta w ciąży nie powinna w ogóle pić alkoholu. Tymczasem aż 34 proc. kobiet było świadkiem, kiedy przyszła matka spożywała alkohol. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH