Eksperci: pacjenci w Polsce mają utrudniony dostęp do świadczeń geriatrycznych Prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowego w dziedzinie geriatrii; FOT. PTWP

Starsi pacjenci i ich rodziny skarżą się na niewystarczającego dostęp do świadczeń zdrowotnych z zakresu geriatrii. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec napisał w tej sprawie do ministra zdrowia - informuje Rzeczpospolita.

Do rzecznika wpłynęła też coroczna opinia prof. Tomasza Kostki, konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii, obejmująca wnioski środowiska medycznego w sprawie systemu opieki geriatrycznej w Polsce.

W wystąpieniu konsultant krajowy wskazał m.in., iż "system opieki geriatrycznej powinien dążyć do modelu, w którym osoba starsza i niepełnosprawna po pobycie w szpitalu (na oddziale geriatrycznym lub innym) byłaby objęta rehabilitacją geriatryczną, a następnie optymalnie powróciła do swojego środowiska domowego".

Prof. Kostka zaznacza, że "jeśli pacjent wymaga pomocy w czynnościach codziennych, powinien mieć pełną dostępność do usług pracowników opieki socjalnej, pielęgniarki rodzinnej i systematycznych zajęć rehabilitacyjnych, fizjoterapii (...)."

Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wskazuje m.in. na brak oddziałów rehabilitacji geriatrycznej oraz potrzebę poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, szczególnie na oddziałach szpitalnych innych niż geriatryczne.

- W tej chwili w Polsce mamy około 900 łóżek geriatrycznych i ponad 400 geriatrów, z czego 200 nie pracuje w zawodzie. Czyli to jest kropla w morzu potrzeb - przypomniał prof. Kostka podczas na II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (9-11 marca 2017 r.).

Jak wyjaśniał konsultant krajowy, geriatrzy nie pracują w swojej specjalizacji, dlatego, że nie ma dla nich miejsc pracy i im się to po prostu nie opłaca.

- O wiele bardziej opłaca się być neurologiem, diabetologiem, czy innym specjalistą niż geriatrą. Ponadto dyrektorzy szpitali nie chcą oddziałów geriatrycznych, gdyż one przynoszą straty i cały system finansowania wygląda tak, że w tej chwili na geriatrię w Polsce przeznacza się około 1 promila, czyli jedna tysięczną środków budżetu NFZ - mówi prof. Tomasz Kostka.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH