Eksperci: ogromny postęp w leczeniu chorób reumatycznych, ale...

W leczeniu chorób reumatycznych nastąpił ogromny postęp - przekonywali specjaliści 12 kwietnia na konferencji "Reumatologia 2012" w Warszawie. Narzekali jednak, że polscy pacjenci nie mogą w pełni korzystać z tego złotego okresu w rozwoju tej dziedziny.

Prof. Eugeniusz Kucharz ze Śląskiej Akademii Nauk w Katowicach porównał postęp w leczeniu schorzeń reumatycznych do tego, jaki uzyskano w ostatnich latach w zwalczaniu białaczki. Skuteczność leczenia tej choroby zwiększyła się do 60-70 proc. i podobnie jest w przypadku wielu chorób reumatycznych. - Jesteśmy w stanie zahamować ich postęp, mimo że nie wiemy w pełni, jakie są ich przyczyny - podkreślił.

Jako przykład podał reumatoidalne zapalnie stawów (RZS), atakujące głównie ludzi w wieku 35-55 lat. Dodał, że dzięki zastosowaniu metotreksatu, glikokortykosteroidów oraz leków biologicznych skuteczność leczenia tej choroby zwiększyła się do 70 proc.

Wojciech Romanowski z Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie, powiedział, że w Polsce wykorzystuje się zbyt mało leków biologicznych. Te najnowszej generacji farmaceutyki otrzymuje zaledwie 1 proc. polskiej pacjentów, wielokrotnie mniej niż w innych krajach.

Prof. Piotr Wiland, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, dodał, że "te liczby krzyczą". Specjaliści przyznali jednak, że Polacy przeznaczają jedynie 6 proc. PKB na opiekę zdrowotną. Wyprzedzają nas Niemcy (10 proc.), a także Węgrzy, (8,2 proc.), Bułgarzy (7,3 proc.), Słowacja (7 proc.) oraz Czesi (6,9 proc.).

Jak zauważyli uczestnicy konferencji, w Polsce zwleka się z leczeniem, bo lekarze rodzinni nie zawsze kierują chorego do specjalisty albo robią to zbyt późno. Chorzy, którzy do nich wreszcie trafią często są źle leczenie. Jednym z powodów jest to, że nie stosują się do zaleceń lekarza.

- Aż 75 proc. kobiet leczonych z powodu osteoporozy przestaje zażywać leki doustne już w pierwszych 12 miesiącach leczenia. Połowa z nich przerywa terapię nawet wtedy, gdy są widoczne jej efekty - powiedział dr hab. Piotr Leszczyński z Pracowni Chorób Metabolicznych i Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Z danych zaprezentowanych na konferencji przez prof. Mirosława J. Wysockiego, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wynika, że w Polsce na dolegliwości reumatyczne narzeka 10 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet w wieku 30-60 lat.

Podczas spotkania podkreślono, że schorzenia te nie dotykają głównie ludzi starszych jak się powszechnie sądzi. Coraz częściej chorują osoby młode i w średnim wieku.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH