Eksperci o perspektywach leczenia przewlekłej białaczki szpikowej

Dwa leki nowej generacji mogą już niedługo zastąpić imatynib (Glivec), stosowany w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową.

W czerwcu 2010 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała nilotynib, który należy do drugiej generacji inhibitorów kinazy tyrozynowej bcr-abl, białka stymulującego rozwój przewlekłej białaczki szpikowej (CML – chronic myeloid leukemia).

Badania wykazały, że w porównaniu z imatynibem nilotynib daje szybszą odpowiedź u większej liczby pacjentów.

Hematolodzy na postawie wyników najnowszych badań twierdzą, że wyższą skuteczność niż stosowany imatynib ma również dasatynib. Wyniki badań zaprezentowali w czerwcu na 15. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Hematologów (EHA) w Barcelonie. Tydzień wcześniej przedstawiono je również na 46. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago. Lek może zostać zarejestrowany w pierwszej linii terapii CML w ciągu najbliższych miesięcy.

Badania kliniczne potwierdziły bowiem, że zarówno nilotynib, jak i dasatynib faktycznie dają szybszą odpowiedź u większej liczby pacjentów, w porównaniu z imatynibem.

Oceniano dwa rodzaje odpowiedzi na lek – remisję cytogenetyczną, czyli zmniejszenie liczby komórek szpiku zawierających chromosom Philadelphia oraz remisję molekularną, która jest czulszą metodą sprawdzającą reakcję na terapię i świadczy o większej redukcji tych komórek.

– Z dotychczasowych badań wiadomo, że pacjenci, którzy uzyskają remisję cytogenetyczną w okresie krótszym niż rok od rozpoczęcia terapii są mniej narażeni na szybki postęp choroby do fazy blastycznej – powiedział prof. Michele Baccarani z Uniwersytetu w Bolonii. Jak dodał, w przypadku imatynibu aż u 30-40 proc. chorych nie obserwuje się takiej odpowiedzi przed upływem roku.

W najnowszych badaniach, którymi objęto łącznie 519 pacjentów z niedawno zdiagnozowaną CML w fazie przewlekłej, remisję cytogenetyczną przed upływem roku uzyskało 77 proc. pacjentów w grupie stosującej dasatynib. U 54 proc. chorych odpowiedź na nowszy lek była bardzo szybka – remisję cytogenetyczną stwierdzano w ciągu 3 miesięcy. Chorzy leczeni dasatynibem częściej mieli też remisję molekularną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH