Eksperci o nowych wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia moczenia nocnego u dzieci

Dzieci moczące się w nocy będą lepiej leczone w Polsce, dzięki opracowanym z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia, nowym wytycznym na temat diagnostyki i terapii tej dolegliwości. Ważnym krokiem jest też decyzja ministra zdrowia o refundacji leku potrzebnego części moczących się dzieci - oceniają eksperci.

Lekarze i rodzice małych pacjentów mówili o tym w czwartek (4 października) na konferencji prasowej zorganizowanej w stolicy przez Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci. 

Jak zaznaczył dr Michał Maternik z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor wytycznych, pokazują one krok po kroku lekarzom pierwszego kontaktu oraz pediatrom, jak diagnozować i leczyć dzieci moczące się w nocy. Z drugiej strony, mają pomóc "wyłuskać" na poziomie POZ grupę pacjentów, u których moczenie może być objawem poważniejszego schorzenia układu moczowego oraz tych, którzy powinni być skierowani do specjalisty - nefrologa lub urologa dziecięcego. 

Obecna na spotkaniu naczelnik Departamentu Matki i Dziecka w MZ Krystyna Czaplicka-Trojanowska podkreśliła, że resort rozprowadził egzemplarze nowych wytycznych do wszystkich placówek POZ za pośrednictwem terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Ponadto, MZ zamieściło publikację na swojej stronie internetowej, a przy pomocy konsultantów krajowych z poszczególnych dziedzin pediatrii planuje przekazać te materiały również do poradni specjalistycznych. Do ich dystrybucji zobowiązało się również Polskie Towarzystwo Pediatryczne. 

Czaplicka-Trojanowska przypomniała, że desmopresyna będzie refundowana (przy 30 proc. odpłatności) pacjentom powyżej 6. roku życia, pod warunkiem, że wcześniejsze trzymiesięczne postępowanie polegające na wspomaganiu i motywowaniu dziecka moczącego się w nocy nie przyniosło skutku. Dzięki temu za jedno opakowanie mniejszej dawki leku rodzice zapłacą 31,64 zł, a za większą dawkę 54,18 zł.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Małgorzata Baka-Ostrowska, konsultant krajowy w dziedzinie urologii dziecięcej, desmopresyna nie jest przeznaczona dla wszystkich dzieci, które moczą się w nocy.

- Metod leczenia tego zaburzenia jest wiele, zależnie od jego przyczyn. Jest to jednak lek niezbędny w terapii tej grupy dzieci, u których moczenie nocne jest spowodowane niedoborem wazopresyny w godzinach nocnych - powiedziała specjalistka, która kierowała grupą ekspertów przy MZ odpowiedzialną za stworzenie dokumentu zatytułowanego "Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy". 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH