Eksperci: o leczeniu po udarze decydują cztery pierwsze godziny

Do osoby, u której występują objawy udaru mózgu, np. opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, zaburzenia mowy czy widzenia, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie, bo tylko w ciągu 4,5 godz. można u niej zastosować skuteczne leczenie - przypominają eksperci.

Mówili o tym w czwartek (30 października) na spotkaniu prasowym w Warszawie, które zorganizowano pod hasłem ''Udar mózgu - czas śmiertelnie ważny", w związku ze Światowym Dniem Udaru Mózgu, przypadającym 29 października.

Aby zwrócić uwagę na to, jak ważna jest szybka pomoc osobie mającej objawy udaru, Zbigniew Bródka - mistrz olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim - pokonał tor wrotkarski przygotowany specjalnie z tej okazji w Pasażu Wiecha w stolicy, który na jeden dzień zmienił się w ulicę Udarową.

- Musimy zdać sobie sprawę z tego, że tak jak dla Zbigniewa Bródki czas był niezwykle ważny, by zdobyć złoto olimpijskie, tak dla pacjenta z udarem jest ważny, by móc uratować mu życie" - powiedział Sebastian Szyper ze Stowarzyszenia ''Udarowcy - Liczy się Wsparcie", z inicjatywy, którego zorganizowano czwartkowe wydarzenie.

Dr Jan Bembenek z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przypomniał, że do typowych objawów udaru mózgu zalicza się: osłabienie mięśni po jednej stronie twarzy, a w konsekwencji opadnięcie kącika ust, osłabienie siły mięśni ręki i/lub nogi (czyli jednostronny niedowład lub porażenie), połowicze zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, która staje się niewyraźna, niezrozumiała, ale też problemy ze zrozumieniem mowy innych osób oraz zaburzenia widzenia.

- W przypadku stwierdzenia tych objawów, które mogą sugerować udar mózgu, należy niezwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ tylko szybkie dostanie się do specjalistycznego oddziału udarowego warunkuje zastosowanie skutecznego leczenia - podkreślił specjalista.

Przypomniał, że większość (ok. 80 proc.) udarów mózgu stanowią tzw. udary niedokrwienne. Są spowodowane zatkaniem naczynia, które doprowadza krew z niezbędnymi substancjami odżywczymi i tlenem do pewnego obszaru mózgu.

- W związku z tym dochodzi do obumarcia tego fragmentu mózgu - wyjaśnił dr Bembenek.

Zdecydowanie rzadszy jest udar krwotoczny, który jest spowodowany uszkodzeniem ściany naczynia krwionośnego, przez co krew wylewa się i również uszkadza fragment mózgu.

- W przypadku udaru niedokrwiennego mamy możliwość podania skutecznego leczenia przyczynowego, które ma za zadanie udrożnić naczynie i przywrócić w nim przepływ krwi. Możemy to jednak zrobić tylko w przeciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego czas jest tak ważny - tłumaczył neurolog.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH