Eksperci: nie pogoda, lecz drobnoustroje i wirusy mogą zniszczyć nam wakacje nie pogoda, lecz drobnoustroje i wirusy mogą zniszczyć nam wakacje. Fot. Archiwum

Zika, ebola, malaria - to zagrożenia, na jakie trzeba się przygotować planując tegoroczne wakacje. Jednak prawdziwą plagą wśród wracających z wakacji mogą się okazać: kiła, rzeżączka czy HIV, którymi można się zarazić poprzez kontakty seksualne. - Wakacje zaś sprzyjają ryzykownym zachowaniom - ostrzegają specjaliści.

Nadchodzące wakacje to - jak przypominają lekarze - ostatni dzwonek na medyczne przygotowanie do urlopu, zwłaszcza jeżeli planujemy go w krajach tropikalnych.

- Profilaktyka w postaci odpowiednich szczepień czy przyjmowanie leków np. przeciwmalarycznych to nadal najlepsze zabezpieczenia przed wieloma chorobami zakaźnymi - mówi prof. Andrzej Gładysz, przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Zwalczania Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną (ZZOZ) oraz pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Ekspert przypomina, że nie wszystkie szczepienia działają od razu, w niektórych przypadkach na rozwinięcie odporności trzeba poczekać. Dlatego profilaktykę najlepiej zacząć 6-8 tygodni przed wyjazdem.

W zależności od kraju, do którego się udajemy można zabezpieczyć się w ten sposób m.in. przeciwko: żółtej gorączce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, grypie, wściekliźnie, zakażeniom meningokokowym, zakażeniom pneumokokowym, wściekliźnie, cholerze, kleszczowemu zapaleniu mózgu, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Zabierz apteczkę
Eksperci przypominają, że w wielu egzotycznych krajach możemy mieć ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. Dlatego dobrze jest samemu skompletować apteczkę nie zapominając o ochronie przed komarami, które są odpowiedzialne za wiele zakażeń (np. malarię, denge czy głośnym ostatnio wirusem Zika).

- W dobrze skompletowanej apteczce podróżnej muszą znaleźć się m.in. wydawane na receptę leki przeciwbiegunkowe oraz, w zależności od indywidualnych potrzeb, m.in. leki do profilaktyki choroby wysokogórskiej lub do profilaktyki przeciwzakrzepowej. Nie zapominajmy jednak zabrać ze sobą plastrów oraz podstawowych środków odkażających i leków przeciwbólowych - komentuje dr Grzegorz Karczewski z Grupy LUX MED, specjalista chorób zakaźnych.

Ameryka nie dla ciężarnych
W związku z utrzymującą się epidemią zakażeń wirusem Zika w regionie Ameryki Płd. i Centralnej, Azji Płd.-Wsch. oraz na wyspach Pacyfiku i ryzykiem , że wirus może powodować mikrocefalię (małogłowie) u noworodków, odradzamy podróże w te rejony kobietom w ciąży oraz planującym w krótkim czasie potomstwo - zaznacza prof. Gładysz i dodaje, że obecnie nie ma szczepionki przeciwko temu zakażeniu, tak samo jak przeciwko malarii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH