Eksperci: nie możemy oszczędzać na szczepieniach, także tych zalecanych

- Jesteśmy na ostatnim miejscu wśród krajów europejskich w zakresie finansowania szczepień obowiązkowych. Wyprzedzają nas m.in. Czechy. Te zaskakujące dane podała prof. Ewa Bernatowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO, zabierając głos w dyskusji podczas sesji "Przyszłość szczepień w Polsce - aspekty medyczne, prawne i organizacyjne" odbywającej się w ramach VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012 r.)

Prof. Ewa Bernatowska podkreśliła, że realizacja kalendarza szczepień ochronnych to przede wszystkim wprowadzanie tych szczepień, które traktujemy jako priorytet. Decyzje, co do tego, które szczepienia należy do niego dodać, opierają się o rekomendacje Pediatrycznego Zespół Ekspertów.

Na rolę szczepień w zapobieganiu epidemii zwrócił uwagę dr Marek Posobkiewicz - p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego. Jego zdaniem musimy zdać sobie sprawę z faktu, że gdyby nie szczepienia to prawdopodobnie większości z nas mogłoby nie być. - Dzięki szczepieniom żyjemy - podkreślił.

Także posłanka Beata Małecka-Libera (PO) zwracała uwagę, że szczepienia to forma profilaktyki i promocji zdrowia, w które warto inwestować, aby odchodzić od medycyny naprawczej. - Widzimy szanse, że to w planowanej ustawie o zdrowiu publicznym zostaną sprofilowane cele związane z profilaktyką i szczepieniami - powiedziała.

Pneumokoki priorytetem
Prof. Ewa Bernatowska zaapelowała o priorytetowe potraktowanie szczepień przeciwko pneumokokom.

13-walentna szczepionka przeciw pneumokokom została wprowadzona w odniesieniu do grup ryzyka. Szczepionka ta jest refundowana dla wszystkich dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 1. roku, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży lub ważyły po urodzeniu mniej niż 2,5 kg i w grupach wysokiego ryzyka.

- Ale w dalszym ciągu powszechne szczepienia pneumokokowe nie są realizowane, a mogą one uchronić wiele dzieci przed chorobą wywołaną pneumokokami, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa - tłumaczyła profesor.

Ekspert WHO podkreśliła, że zakażenia pneumokokowe są przyczyną największej śmiertelności. We wszystkich krajach europejskich zachorowania na tę chorobą dotyczą dzieci do 2. roku życia oraz ludzi starszych i obarczone są w tych grupach wiekowych dużo większą śmiertelnością.

- Decydenci powinni brać przykład z województwa świętokrzyskiego. Istniejący tam program samorządowy umożliwia wszystkim niemowlętom i osobom starszym darmowe szczepienia przeciw pneumokokom - dodała konsultat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH