Podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Społeczeństwa Otwartego z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków, który przypada 26 czerwca eksperci radzili, by złagodzić kary wobec osób zażywających narkotyki i pomagać im wyjść z nałogu narkotykowego.

- Od 2000 roku w dyskusji karać czy nie karać za posiadanie narkotyków przeważa odpowiedź twierdząca. Jeśli sankcje miałyby mieć sens, trzeba je połączyć z polityką socjalną i zdrowotną; tymczasem prokuratura, policja i sądy uważają się przede wszystkim za organy represji - powiedział prof. Krzysztof Krajewski z Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przyznał, że choć prawo pozwala karać więzieniem za posiadanie minimalnych ilości narkotyków, to z reguły sprawcy są skazywani na wyroki w zawieszeniu; ci użytkownicy narkotyków, którzy odbywają kary bezwzględnego pozbawienia wolności, zwykle zostali skazani za inne przestępstwa.

Krajewski, który uczestniczył w pracach powołanego w Ministerstwie Sprawiedliwości zespołu do spraw zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, proponuje, by osoby osadzone w więzieniu mogły korzystać z przerwy w odbywaniu kary, by leczyć się poza więzieniem. Profesor zaapelował, by sądy, korzystając z pomocy kuratorów, brały pod uwagę, czy oskarżony miał jednorazowy kontakt z narkotykiem, czy też jest uzależniony. Krajewski zaznaczył, że te propozycje opracowane pod koniec ubiegłego roku pozostają na etapie konsultacji i nie mają jeszcze statusu projektu nowelizacji.

Przewodniczący Polskiej Sieci do spraw Polityki Narkotykowej Jacek Charmast, który z uzależnionymi pracuje od 14 lat, za kluczowe uznał poprawę dostępu do leczenia substancjami zastępczymi. Zaproponował, by kurację taką mogły prowadzić nie tylko ZOZ-y, ale i prywatne praktyki po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Postulował także utworzenie większej liczby pomieszczeń sterylnej iniekcji, by zminimalizować ryzyko zakażeń, przedawkowań i zagrożenie dla osób postronnych, jakie stwarzają porzucane przez narkomanów igły.

Za depenalizacją przepisów antynarkotykowych opowiedział się też sekretarz redakcji Krytyki Politycznej Michał Sutowski, argumentując, że takie rozwiązanie przyniosło dobre efekty w Portugalii, podczas gdy doświadczenia prohibicji wskazują, że przynosi ona skutki odmienne od zamierzonych.

Międzynarodowy dzień Solidarności z Uzależnionymi od Narkotyków ONZ proklamowała 22 lata temu. Konferencję „Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii a prawa i wolności obywatelskie" zorganizował Instytut Społeczeństwa Otwartego (Open Society Institute) - fundacja założona przez George'a Sorosa.

OSI zainicjował własny program światowej polityki narkotykowej, którego celem jest wypracowanie bardziej zrównoważonego podejścia do problemu narkotyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH