Eksperci: moczenie nocne rzadko ma podłoże psychiczne

Moczenie nocne bardzo rzadko jest efektem zaburzeń emocjonalnych u dziecka. Nieleczone może jednak do nich doprowadzić. Im wcześniej rodzice zgłoszą się z maluchem do lekarza, tym szybciej można poradzić sobie z tym problemem - przypominają eksperci.

Lekarze, przedstawiciele resortu zdrowia oraz rodzice małych pacjentów mówili o tym na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (16 maja) w stolicy przez Stowarzyszenie Uronef - Nasze dzieci.

Wyrazili jednocześnie nadzieję, że dzięki powstaniu polskich "Wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy" poprawie ulegnie diagnostyka i leczenie pacjentów z tą dolegliwością. Dokument został opracowany przez grupę ekspertów - urologów i nefrologów dziecięcych - powołaną przez Ministerstwo Zdrowia.

- Mamy narzędzia, by diagnozować i skutecznie leczyć dzieci z moczeniem nocnym. Ciągle jednak bardzo trudno dotrzeć do rodziców i zmienić ich podejście do tego problemu - ocenił dr Grzegorz Paruszkiewicz, chirurg dziecięcy, który diagnozowaniem i leczeniem tej dolegliwości u dzieci zajmuje się od ponad 20 lat.

Specjalista podkreślił, że wokół dolegliwości narosło wiele mitów i nieporozumień, jak np. to, że jej podłożem są zaburzenia natury psychicznej i emocjonalnej. Tymczasem, już od lat 70. XX w. wiadomo, że moczenie nocne ma głównie przyczyny biologiczne.

O moczeniu nocnym można mówić wówczas, gdy dziecko w wieku 5 lat, które powinno już kontrolować swój pęcherz, moczy się w nocy. Eksperci szacują, że problem ten występuje u 250-300 tys. polskich dzieci. Z jego powodu cierpi ok. 20 proc. 5-latków, 10 proc. 7-latków, 6-7 proc. 10-latków i 1-2 proc. dzieci w wieku 15 lat i starszych.

85 proc. przypadków moczenia nocnego nie towarzyszy moczenie w ciągu dnia oraz inne schorzenia i zaburzenia (np. infekcja czy wada układu moczowego). U ok. 30 proc. dzieci z tej grupy przyczyną moczenia nocnego jest tzw. poliuria. Jest to nadprodukcja moczu w nocy z powodu niedoborów hormonu antydiuretycznego (wazopresyny).

Kolejną przyczyną moczenia nocnego może być opóźnione dojrzewanie ośrodków nerwowych kontrolujących czynność pęcherza moczowego. Jak wyjaśnił dr Paruszkiewicz, brak wówczas swego rodzaju hamulca, który powstrzymywałby opróżnianie pęcherza podczas snu.

Ważne jest to, że dzieciom z moczeniem nocnym można skutecznie pomagać. Zgodnie z zaleceniami, terapia polega nie tylko na stosowaniu leków, ale też metod motywujących i wspomagających (jak trening pęcherza, regularne opróżnianie go, ograniczenie spożywania płynów wieczorem).  Według dr Paruszkiewicza, co roku z moczenia nocnego wyrasta 15 proc. dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH