Eksperci: młody diabetyk potrzebuje wsparcia rówieśników

Wsparcie grupy rówieśniczej jest bardzo istotne dla młodych ludzi chorych na cukrzycę, szczególnie w wieku gimnazjalnym - uważa edukatorka diabetologii Elżbieta Dębska z Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Cukrzycy Dębska opowiadała we wtorek o cukrzycy gimnazjalistom z Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. Podkreśliła, że dzieci chore na cukrzycę potrzebują w szkole pomocy dorosłych, np. w ustaleniu dawki insuliny, natomiast młodzieży bardziej potrzebne jest wsparcie rówieśników. 

Dębska tłumaczyła uczniom, że ich chorzy rówieśnicy muszą np. specjalnie przygotować się do lekcji wf - zmierzyć poziom cukru i ewentualnie zjeść coś słodkiego. Muszą też szybciej radzić sobie ze stresem związanym np. z klasówkami, ponieważ powoduje on wzrost poziomu cukru. 

Według prelegentki wesprzeć chorych można przede wszystkim pomagając im odnaleźć się w grupie rówieśniczej, by nie musieli kryć się z chorobą. Konieczność samokontroli - badania poziomu cukru i podawaniu sobie insuliny - niesie obawę braku akceptacji, poczucia "bycia gorszym". Edukatorka apelowała do młodych ludzi, by nie robili zbytniego zamieszania, gdy ich kolega będzie musiał sobie zbadać poziom cukru podczas lekcji. 

Ostrzegała również, że groźne dla wszystkich używki, są dla diabetyka podwójnie niebezpieczne, m.in. dlatego, że może pod ich wpływem zapomnieć o samokontroli. Nie należy więc namawiać chorych  na alkohol, narkotyki czy dopalacze. Jeśli diabetyk pije w naszym towarzystwie alkohol, to nie należy zostawiać go samego, bo nawet po kilkunastu godzinach może u niego wystąpić ciężka hipoglikemia, która grozi śmiercią. 

We wtorek odbędzie się także spotkanie na temat cukrzycy dla około 40 nauczycieli z różnych placówek pedagogicznych oraz szkolenie dla rady pedagogicznej jednej z kieleckich szkół podstawowych. Współorganizatorem zajęć jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Według Dębskiej ważne jest, aby pedagodzy świadomi byli, czym jest cukrzyca i jak należy z nią postępować, by w razie konieczności potrafili pomóc i wesprzeć chorego ucznia. 

Światowego Dzień Cukrzycy wypada 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga, laureata Nagrody Nobla. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH