Eksperci: mamy kadrę, ale brakuje środków na medycynę paliatywną Fot. archiwum

W medycynie paliatywnej mamy już dostatecznie dużo wyszkolonej kadry, teraz najbardziej brakuje pieniędzy na dalszy jej rozwój - powiedzieli eksperci w piątek (26 lutego) w Warszawie na konferencji szkoleniowej, zorganizowanej w ramach kampanii "Oswoić ból".

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz powiedziała, że w naszym kraju kadra w tej dziedzinie medycyny jest wręcz wzorcowa w Europie. Od 2003 r. wyszkolono 430 specjalistów medycyny paliatywnej, spośród których czynnych zawodowo jest co najmniej 350. Ponad 770 pielęgniarek specjalizuje się w medycynie paliatywnej, a różne kursy z nią związane ukończyło ponad 5 tys. pielęgniarek.

Problemem limity
- Najbardziej brakuje środków finansowych na leczenie pacjentów wymagających pomocy paliatywnej - podkreśliła prezes PTMP. - Z tego powodu w niektórych województwach cierpiący chorzy czekają nawet 3-4 miesiące na leczenie, które mogłoby uśmierzyć ich dolegliwości.

Według specjalistki, głównym tego powodem są wciąż występujące limity świadczeń w zakresie medycyny paliatywnej oraz zbyt niska ich wycena. - Nadwykonania tych świadczeń najczęściej zwracane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia na poziomie jedynie 25-30 proc., rzadko przekracza on 70 proc. - zwracała uwagę dr Ciałkowska-Rysz.

Prezes PTMP wyjaśniała, że taka sytuacja sprawia, że cierpią na tym pacjenci. Z braku środków stosuje się najczęściej najtańsze leki uśmierzające dolegliwości, które często są już przestarzałe. -Nie wszyscy pacjenci otrzymują odpowiednie leczenie we właściwym czasie, a niektórzy chorzy umierają oczekując w kolejce do hospicjum - powiedziała dr Ciałkowska-Rysz.

Specjalistka dodała, że oszczędza się również na pensjach, dlatego część osób w ośrodkach medycyny paliatywnej pracuje na zasadzie wolontariatu, np. psychologowie i fizjoterapeuci. W lepszej sytuacji są jedynie hospicja, które mogą liczyć na darowizny.

Będą wyższe wyceny
Jacek Gugulski z Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz Medycyny Paliatywnej powołując się na rozmowy z ministerstwem zdrowia powiedział, że sytuacja ta powinna się poprawić od 2017 r., kiedy mają być wprowadzone wyższe wyceny świadczeń w medycynie paliatywnej.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w 2015 r. przeprowadziła nową wycenę tych świadczeń i sugeruje ich podwyższenie na poziomie od 22 do 88 proc. w zależności od rodzaju ośrodka (czy jest to placówka stacjonarna czy hospicjum domowe dla dorosłych lub dla dzieci). - Medycyna paliatywna była jedną z pierwszych specjalności, które poddano nowej taryfikacji - powiedziała dr Ciałkowska-Rysz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH