Eksperci: leki w iniekcjach to mniejsze koszty leczenia schizofrenii Fot. archiwum

W Polsce zbyt rzadko stosowane są leki w iniekcjach o przedłużonym działaniu, które zmniejszają konieczność kosztownej hospitalizacji chorych na schizofrenię - powiedzieli w czwartek (19 listopada) psychiatrzy na śniadaniu prasowym w Warszawie.

Z przedstawionego na spotkaniu raportu "Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy" wynika, że w Polsce leki na tę chorobę w zastrzykach stosowane są jedynie u 4 proc. chorych. W Austrii wykorzystuje się je u 50 proc. pacjentów ze schizofrenię, w Finlandii u 30 proc., w Belgii u 21,5 proc., a w Niemczech u 9 proc.

Dyrektor Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie, dr Marek Balicki powiedział, że aż trzy czwarte środków wydawanych na leczenie schizofrenii pochłania leczenie szpitalne. - To absurdalnie wysokie wydatki, które można zmniejszyć m.in. dzięki stosowaniu w większym zakresie nowoczesnych neuroleptyków długodziałających podawanych w zastrzykach - powiedział. Chorzy otrzymuje je ambulatoryjnie lub w gabinecie lekarza raz na dwa tygodniu lub nawet jedynie co miesiąc.

Z wyliczeń podanych przez dr Balickiego wynika, że jedna ampułka takiego leku podawanego co dwa tygodnie kosztuje 630 zł. Miesięczny koszty takiej terapii to 1260 zł, tymczasem za jeden dzień pobytu chorego na schizofrenię w szpitalu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 180 zł. - Miesięczna hospitalizacja takiego pacjenta to zatem 5,4 tys. zł - powiedział dr Balicki.

Według Balickiego, miesięczny pobyt chorych na schizofrenię nie jest w naszym kraju czymś wyjątkowym. W 2014 r. średni czas hospitalizacji takiego pacjenta wynosił aż 34 dni. Czas pobytu tych chorych w szpitalu niepokojąco się wydłuża. W 2011 r. przeciętna hospitalizacja w przypadku schizofrenii nie przekraczała 22 dni.

- Wynika to z tego, że polski system lecznictwa psychiatrycznego wciąż zorientowany jest na leczenie szpitalne, na dodatek w dużych szpitalach, a nie na tzw. psychiatrię środowiskową, w której najważniejsze są działające w każdej gminie lub dzielnicy większych miast centra zdrowia psychicznego - podkreślił specjalista.

Dr Balicki uważa, że przestawienie naszej psychiatrii na leczenie środowiskowe sprawiłoby, na leczenie szpitalne wydawalibyśmy 10-20 proc. wszystkich kosztów, a nie aż 75 proc. jak do tej pory. Dodał, że w 2016 r. na zdrowie psychiczne przewiduje się przeznaczyć 2,2 mld zł.

W psychiatrii środowiskowej ważną rolę odgrywa podawanie długodziałających neuroleptyków w iniekcjach. - Chorzy, którzy otrzymują takie leki, na ogół do szpitala nie wracają. To bardzo ważne, bo aż u 90 proc. tych pacjentów dochodzi do nawrotów choroby i muszą oni stosować leki do końca życia - podkreślił kierownik katedry i kliniki psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Wojnar.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH