Eksperci: leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego powoli się poprawia Poprawa możliwości leczenia dotyczy na razie dorosłych pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby Fot. Fotolia

Leczenie chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), poważne schorzenie autoimmunologiczne, powoli poprawia się w Polsce - ocenili eksperci w rozmowie z PAP. Na razie dotyczy to jednak dorosłych pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby.

Od początku 2016 r. dla dorosłych chorych na te postacie WZJG refundowany jest doustny lek sterydowy o bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa. Jest to budezonid w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Refundacja dotyczy chorych, u których leczenie przeciwzapalnymi preparatami kwasu 5-aminosalicylowego (5-ASA) nie wystarcza do uzyskania remisji, czyli cofnięcia się objawów choroby.

- Szybkie dopuszczenie przez Ministerstwo Zdrowia budezonidu o przedłużonym uwalnianiu do refundacji jest niewątpliwie ogromnym postępem - powiedziała PAP prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Jak wyjaśniła, jest to forma budezonidu - leku stosowanego dotychczas w wielu innych schorzeniach zapalnych, jak np. astma - uwalniająca się w jelicie grubym. Dlatego jest on nie tylko skuteczny w leczeniu zmian zapalnych i owrzodzeń u chorych na WZJG, ale jest też bezpieczniejszy dla pacjentów, gdyż działa miejscowo i nie powoduje typowych dla sterydów stosowanych ogólnoustrojowo działań niepożądanych, takich jak twarz księżycowata, trądzik, nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet (hirsutyzm), problemy ze wzrokiem, osteoporoza, cukrzyca, lub są one bardzo niewielkie.

- Cieszymy się z tej refundacji, na pewno wielu pacjentów z tego skorzysta, ale są to pacjenci z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby, w postaci ciężkiej lek niestety nie działa - zaznaczyła specjalistka.

Również dr hab. nauk o zdrowiu Małgorzata Mossakowska z Towarzystwa "J-elita", pomagającego osobom z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ), do których należy WZJG, oceniła w rozmowie z PAP, że refundacja budezonidu o przedłużonym uwalnianiu jest postępem w leczeniu dorosłych pacjentów z tym schorzeniem. - Problem stanowi wciąż leczenie chorych na ciężkie postacie WZJG - zarówno dorosłych, jak i dzieci - przyznała.

U chorych tych stosuje się terapię z użyciem drogich leków biologicznych. - W Polsce leczenie biologiczne zarówno dorosłych, jak i dzieci z WZJG jest nieoptymalne - zgodziła się prof. Rydzewska.

Specjalistka przypomniała, że obecnie istnieje możliwość zastosowania u dorosłych pacjentów trzech dawek leku biologicznego (tzw. leczenie indukcyjne). - Aktualnie są już dane naukowe, że te trzy dawki stanowią jedynie terapię ratunkową, a jeśli u pacjenta zmiany się nie wygoją, to stoimy przed dylematem, czym dalej go leczyć - tłumaczyła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH