Eksperci: leczenie chorób nowotworowych zbyt rozproszone

Onkologia powinna stać się priorytetem w polskiej opiece medycznej, inaczej nie sprostamy rosnącym potrzebom w leczeniu chorób nowotworowych - podkreślali w czwartek (23 maja) eksperci podczas II Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych w Warszawie.

Prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego powiedział, że spada w naszym kraju umieralność na raka, konieczne są jednak zmiany w organizacji opieki onkologicznej, gdyż skuteczność leczenia nowotworów wciąż jest niewystarczająca.

- Pod względem pięcioletnich przeżyć uzyskujemy o 10 proc. gorsze efekty leczenia w porównaniu do średniej europejskiej - podkreślił. Głównym tego powodem są niższa jakość świadczeń medycznych, dłuższe oczekiwanie na badania diagnostyczne oraz mniejsza dostępność do nowej generacji leków onkologicznych.

Gorzej wypadamy nawet w leczeniu przeciwbólowym - pod względem wykorzystania leków opioidowych (narkotycznych środków przeciwbólowych) zajmujemy ostatnie miejsce w Europie - powiedział Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Osób Młodych "Aliva".

Prof. Jassem dodał, że w takich krajach jak USA i Francja, gdzie przed laty onkologie uznano za priorytet w opiece medycznej, znacznie poprawiły się efekty leczenia oraz jakość życia chorych na nowotwory. - Cudem jest, że przy tak skromnych zasobach jakimi dysponuje polska onkologia, uzyskujemy w miarę dobre wyniki leczenia - dodał.

Leczenie zbyt rozproszone
Eksperci uznali, że w naszym kraju leczenie chorób nowotworowych jest zbyt rozproszone. Zajmują się nim nawet małe szpitale, gminne i powiatowe, które nie dysponują odpowiednim sprzętem ani kadrą medyczną przygotowana do leczenia nowotworów. W takich placówkach nie mogą być wykonywane na przykład operacje usunięcia guza jelita grubego, należące do jednych z najtrudniejszych w onkologii.

W takich krajach jak Szwecja, Norwegia czy Dania zabrania się operowania takich chorych w małych szpitalach, bo dobre efekty uzyskują jedynie chirurdzy, którzy często wykonują określonego typu operacje. A to możliwe jest jedynie w dużych placówkach medycznych. 

- W Polsce chory często wprowadzany jest w błąd. Nie wie, że lekarz w szpitalu powiatowym leczy go według własnego +widzi mi się+, niezgodnie z przyjętymi standardami - zwróciła uwagę Magdalena Kręczkowska, prezes Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO-SPERO.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH