Eksperci: kobiety zakażone HIV mają prawo do opieki medycznej bez uprzedzeń

Kobiety zakażone HIV mają prawo do godnego życia i opieki medycznej bez uprzedzeń - mówili eksperci w środę (21 marca) na konferencji prasowej w stolicy. Zainaugurowano na niej polską edycję programu edukacyjnego SHE, mającą nieść wsparcie kobietom żyjącym z HIV.

 - W ramach tego programu chcemy m.in. informować kobiety HIV-pozytywne, że mają prawo być traktowane przez społeczeństwo i lekarzy tak jak każdy inny człowiek, niezależnie od tego w jakich okolicznościach zostały zakażone wirusem - powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezes Fundacji Edukacji Społecznej i członek międzynarodowego zespołu ekspertów programu SHE.

Jak wyjaśniła, celem tej inicjatywny jest stworzenie społeczności silnych, HIV-pozytywnych, świadomych swoich praw kobiet (SHE to z j. ang. Strong, HIV positive, Empowered Women). Specjaliści, którzy opracowali program chcą w jego ramach udzielać HIV-pozytywnym kobietom wsparcia medycznego, merytorycznego i psychicznego, a nawet prawnego.

Według Ankiersztejn-Bartczak, w Polsce ciągle pokutuje stereotyp, że zakażenie HIV to "problem prostytutek, gejów i narkomanów". Tymczasem, statystyki wskazują, że w ostatnich latach zaczynają przeważać zakażenia drogą heteroseksualną, do których dochodzi też w stałym związku, mówiła dr Magdalena Rosińska z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Do końca 2011 roku w Polsce zakażenie HIV rozpoznano u około 3,3 tys. kobiet, ale WHO szacuje, że może być ich ponad 8 tys. Oznacza to, że nawet 2/3 z nich nie są świadome infekcji. - Wczoraj do naszego punktu przyszła kobieta, która jest z jednym partnerem od 10 lat. Niedawno wykryto u niego zakażenie HIV, prawdopodobnie i ona jest zakażona. Trzeba pamiętać, że HIV nie wybiera - tłumaczyła Ankiersztejn-Bartczak.

Według dr Anity Olczak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy (należącej do międzynarodowego zespołu ekspertów programu SHE), informacja o infekcji HIV zmienia życie kobiety w każdym wieku. - Zaczyna się bać, co pomyślą o niej inni, komu ma o tym powiedzieć, jak dalej żyć, czy przyjmie ją lekarz?

Niezależnie od wieku potrzebne jest jej właściwe wsparcie, a nikt nie udzieli go lepiej niż inna kobieta HIV-pozytywna, która przeżywała te same problemy. Dlatego, program SHE będzie się w dużej części opierał na pomocy udzielanej sobie wzajemnie przez kobiety seropozytywne.

Podstawowym narzędziem służącym edukacji kobiet HIV-pozytywnych będą warsztaty prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej we współpracy z organizacjami skupiającymi osoby seropozytywne. W całej Polsce odbędzie się pięć takich spotkań. Pierwsze 31 marca w Warszawie. W ramach programu powstaną też centra konsultacyjne, w których specjaliści ds. chorób zakaźnych, ginekolodzy i psycholodzy będą się starali zapewnić paniom seropozytywnym kompleksową, nowoczesną opiekę medyczną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH