Eksperci: kobiety z niewydolnością serca gorzej leczone niż mężczyźni

Kobiety z ostrą niewydolnością serca są w szpitalach leczone gorzej niż mężczyźni - podkreślali specjaliści na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium.

Wskazują na to międzynarodowe badania blisko 5 tys. pacjentów przeprowadzone we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz Australii i Meksyku.

- We wszystkich tych krajach stwierdziliśmy zasadnicze różnice między kobietami i mężczyznami w ocenie stanu chorego jak i sposobie leczenia - powiedział dr John T. Parissis z Grecji.

Dodał, że kobiety i mężczyźni jednakowo długo przebywają w szpitalu z powodu ostrej niewydolności serca, ale mimo to są traktowani inaczej.

Obie płcie różnią się pod względem schorzeń towarzyszących niewydolności serca. Kobiety częściej cierpią na migotanie przedsionków, niedomykalność zastawek serca, cukrzycę, otyłość, anemię i depresję. Mężczyźni bardziej narzekają na kardiomiopatie (zaburzenia mięśnia sercowego), chorobę wieńcową, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

U obu płci głównym powodem niewydolności serca są tzw. ostre zespoły wieńcowe. Wielu chorych z zawałem serca jest ratowanych dzięki angioplastyce wieńcowej, ale następnie choruje na przewlekłą niewydolność serca, która bywa jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji.

U kobiet, szczególnie po 70. roku życia, rzadziej jednak stosowana jest angioplastyka wieńcowa oraz operacje wszczepiania tzw. bypassów. Jeśli pacjentki otrzymują stenty, to nie zawsze są one powlekane lekami zapobiegającymi ponownemu zawężeniu tętnicy.

Kobiety są też gorzej leczone farmakologicznie. Rzadziej przepisywane są im beta-blokery, a także aspiryna i klopidogrel.

Mimo tych różnic śmiertelność kobiet z powodu niewydolności serca podczas pobytu w szpitali jest podobna jak u mężczyzn. Poprawa opieki mogłaby jednak sprawić, że skuteczność leczenia kobiet byłaby większa. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH