
Urolodzy przekonani są, że wdrożenie opieki koordynowanej nad pacjentem z nowotworem złośliwym nerki (KOS - NZN) to szansa na poprawę jakości i skuteczności leczenia tej grupy chorych.
Specjaliści szacują, że rocznie w kraju ten problem zdrowotny diagnozowany jest u 11 tys. osób. Lekarze z Polskiego Towarzystwa Urologicznego zaprezentowali 14 maja propozycję modelu opieki koordynowanej nad tymi pacjentami. Jak przekonują specjaliści w tym przypadku ważne jest, by opieka nad chorymi była koordynowana przez lekarza urologa.
Model opieki koordynowanej nad pacjentem z nowotworem złośliwym nerki został opracowany przez Polskie Towarzystwo Urologiczne, konsultanta krajowego w dziedzinie urologii, konsultanta w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz Fundację "Eksperci dla Zdrowia". Opisano go w raporcie pt. "Nowotwór złośliwy nerki - rekomendacje w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem", który został zaprezentowany podczas debaty Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów.
Model Kompleksowej Opieki nad Pacjentem Chorym na Nowotwór Złośliwy Nerki (KOS-NZN) zakłada opiekę nad pacjentem w okresie 12 miesięcy i składa się z trzech modułów leczenia: leczenia zabiegowego, rehabilitacji i urologicznej opieka specjalistycznej.
Eksperci zwracają też uwagę na potrzebę utworzenia rejestru pacjentów z rakiem nerki, który jest kluczowym narzędziem w ocenie skuteczności i efektywności leczenia.
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów Krzysztof Ostrowski przypomniał, że . "Nowotwór złośliwy nerki - rekomendacje w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem” to już trzeci raport dotyczący poprawy organizacji opieki nad pacjentami z nowotworami złośliwymi układu moczowo-płciowego. Wcześniejsze dotyczyły raka pęcherza moczowego (lipiec 2018 r.) oraz raka gruczołu krokowego (grudzień 2018).
- Dzisiejsze spotkanie zamyka tę wielką trójkę nowotworów urologicznych. Ze strony prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacyny mamy obietnicę, że najpóźniej do 1 lipca 2019 r. mają zostać przygotowane trzy programy pilotażowe kompleksowego leczenia nowotworów złośliwych pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz nerki - powiedział Ostrowski. Zaznaczył, że prezes NFZ czeka na najnowszy raport dotyczący raka nerki i na jego podstawie NFZ będzie przygotować swoje zalecenia. Programy pilotażowe mają zostać wdrożone w kilku ośrodkach urologicznych w kraju.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 18:37 Raport: jak przygotować opiekę zdrowotną i lekarzy do zmian klimatycznych?
- 18:06 Ruda Śląska: izba przyjęć Szpitala Miejskiego otwarta po przebudowie
- 17:51 Radio Szczecin: śledztwo ws. korupcji w Szpitalu Zdunowo
- 17:07 Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu
- 16:48 Gdańsk: kryzys chwilowo zażegnany, psychiatrzy zostają w szpitalu
- 16:08 Radom: szpitalowi udało się znaleźć lekarzy, nie trzeba zawieszać chirurgii
- 15:52 Badania: wysiłek fizyczny „odmładza” układ nerwowy
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych