Eksperci: grozi nam epidemia chorób układu oddechowego Fot. Archiwum

Z powodu zanieczyszczenia powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc - mówił we wtorek (26 maja) na konferencji prasowej w Warszawie dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Dr hab. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślił, że astma i alergia są już najczęściej występującymi niezakaźnymi chorobami układu oddechowego. - W ostatnich 20 latach nastąpił gwałtowny wzrost zachorowalności. W dużych miastach, zarówno krajów rozwiniętych jak i rozwijających się, na schorzenia te choruje prawie co trzecie dziecko - dodał.

Z przedstawionych przez specjalistę danych wynika, że na alergię choruje już 40 proc. Polaków, a na astmę - 12 proc. Choroby te zwykle rozwijają się we wczesnym dzieciństwie, najczęściej u mieszkańców dużych aglomeracji. - Zmieniło się środowisko, w którym żyjemy, i powietrze, którym oddychamy - powiedział dr Kupczyk.

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki, jako przykład podał Al. Jerozolimskie w Warszawie, którymi codziennie przejeżdża 60 tys. samochodów, w tym również autobusów i ciężarówek. - Emitują one spaliny powodujące, że mieszkańcy centrum miast, zamieszkujący w pobliżu ruchliwych ulic, są dwa, trzy razy bardziej narażeni na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - podkreślił.

Dr Dąbrowiecki tłumaczył, że spaliny motoryzacyjne, jak również inne zanieczyszczenia powietrza, takie jak dymy wydzielane przez piece domowe i kominki, wnikają i drażnią układ oddechowy. Jednocześnie wdychane są różnego typu pyłki, które w obecności tych zanieczyszczeń jeszcze bardziej podrażniają układ oddechowy. Skutkiem tego może być przewlekły stan zapalny oraz skurcz oskrzeli wywołany przez pyłek lub dym tytoniowy.

Obturacyjna choroba płuc powstaje na skutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików oraz rozedmy płuc. Skutkiem tego jest nieodwracalne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Objawem choroby jest duszność, której mogą towarzyszyć świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz uporczywy kaszel.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2020 r. POChP będzie trzecią przyczyną zgonów, po chorobach układu krążeniach i nowotworach. W 1990 r. była to szósta przyczyną zgonów. Jednym z jej głównych powodów poza zanieczyszczeniami powietrza jest narażenie na dym tytoniowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH