Eksperci: deklarację donacji narządów można złożyć w każdym wieku

Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zostać dawcą narządów. Podstawą kwalifikacji są badania medyczne. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant" potwierdza, że narządy mogą być przeszczepione zarówno od noworodków jak i osób powyżej 80 lat.

Narządy i tkanki nadające się do przeszczepu to nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, rogówki, skóra, kości, szpik kostny i jelita.

Polskie prawo dotyczące donacji narządów zakłada istnienie tzw. zgody domniemanej dawcy. Oznacza to, że narządy mogą być pobrane ze zwłok, o ile osoba nie wyraziła za życia sprzeciwu w tej sprawie Zwyczajowo jednak w Polsce lekarze przestrzegają zasady pytania rodziny zmarłego o taką zgodę. Sytuacja jest w pełni jasna, gdy osoba wypełniła deklarację woli - dokument zezwalający na pobranie jej narządów po śmierci w celu ratowania życia innych osób.

Eksperci przypominają, że ocena narządów i tkanek wyznaczona jest standardami medycznymi. Wiek nie jest czynnikiem determinującym, chociaż w większości klinik przeszczepia się organy od osób pełnoletnich. Istnieje specjalny program Old-to-old, który zajmuje się przeszczepami wśród osób starszych. Warunki, które absolutnie wykluczają donację to HIV, aktywny nowotwór i ogólnoustrojowe zakażenie.

Większość narządów należy przeszczepić od 6 do 72 godzin po usunięciu ich od dawcy. Tkanki, takie jak rogówki, skóra, zastawki serca, kości, ścięgna, więzadła i chrząstki mogą być zachowane i przechowywane do wykorzystania później.

Większość narządów i tkanek pobiera się i przeszczepia po śmierci dawcy. Jednak zdarza się, że przeszczepia się niektóre organy od żywych osób, jest to możliwe w przypadku nerki, wątroby i szpiku kostnego. Pierwszą udaną transplantacją organu od żywego dawcy był przeszczep nerki od brata bliźniaka pacjenta, w 1954 roku w USA.

Kolejka osób czekających na przeszczep w Polsce stale się wydłuża. System kwalifikowania pacjentów do transplantacji działa sprawnie i wyklucza wykonanie przeszczepu osobie spoza Krajowej Listy Oczekujących. O kolejności na liście decydują wyłącznie kryteria medyczne. Tylko stan bezpośredniego zagrożenia życia stwarza możliwość wykonania przeszczepu wcześniej - wynika z raportu NIK.

Lekarze z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie zaznaczyli, że jeden przeszczep nie zawsze wystarczy na całe życie i często potrzebne są kolejne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH