Eksperci: coraz mniej dzieci umiera przy porodzie

Umieralność płodów i noworodków przed, podczas i po porodzie spadła w Polsce trzykrotnie od lat 70. XX wieku - mówili eksperci w piątek ( 9 września) na konferencji naukowej, zorganizowanej w Warszawie z okazji 90. urodzin znanego ginekologa prof. Michała Troszyńskiego.

Jak podkreślali lekarze, spadek ten jest i zasługą tego wieloletniego pracownika Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Michał Troszyński od lat 70. XX w. prowadził badania nad umieralnością kobiet i dzieci w czasie ciąży i porodu oraz nad jej przyczynami. Na podstawie uzyskanych wyników, zainicjował w naszym kraju system trójstopniowej (tj. opartej o szpitale trzech stopni referencyjności) opieki nad matką i dzieckiem, którego celem było obniżanie zachorowalności i umieralności matek i noworodków.

W rezultacie - jak wynika z zaprezentowanych przez niego badań - okołoporodowa umieralność płodów i noworodków spadła z 19 promili w latach 70. XX w. do 6,37 promili w 2009 r.

Jak podkreślił prof. Michał Troszyński podczas swojego wykładu, obniżanie się współczynnika umieralności okołoporodowej noworodków i zapobieganie zgonom matek w związku z ciążą, porodem i połogiem jest najważniejszym celem lekarzy położników i neonatologów.

Prof. Troszyński przeszedł na emeryturę na emeryturę w 1991 r., pomimo to pozostaje aktywny zawodowo. Od 1998 r. kieruje pracownią analiz zdrowia prokreacyjnego w Zakładzie Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka. W latach 1993-2002 r. przewodniczył Krajowemu Zespołowi Naturalnego Planowania Rodziny, powołanemu przez ministra zdrowia.

Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 200 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest on również autorem podręczników i monografii, w tym sześciu wydań "Ćwiczeń położniczych dla studentów medycyny i lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH