Eksperci: choroby zapalne to wyzwanie dla medycyny XXI wieku

Na schorzenia zapalne, w tym nieswoiste zapalenia jelita, jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna, zapada coraz więcej dzieci i młodzieży. Problem w tym, że dokładne przyczyny rozwoju tych chorób są mało poznane, co utrudnia profilaktykę - oceniają eksperci.

Lekarze i przedstawiciele organizacji pacjentów z całej Europy mówili o tym podczas 9. Kongresu European Crohn's and Colitis Organisation (ECCO), który w dniach 20-22 luty odbywał się w Kopenhadze.

Prezydent-elekt ECCO, prof. Severine Vermeire przypomniała na spotkaniu z mediami, że na nieswoiste zapalenia jelit cierpią w Europie co najmniej ponad 2 mln osób. Ostatnie badania wskazują jednak, że liczba ta może sięgać nawet 3 mln (w Polsce szacuje się ją na 50 tys. osób - PAP). - Nie możemy już zatem mówić, że są to choroby rzadkie - zaznaczyła.

Dwa najczęstsze schorzenia z tej grupy to choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Te przewlekłe i mogące prowadzić do wyniszczenia organizmu choroby są najczęściej diagnozowane u osób młodych w wieku 15-29 lat.

Pacjenci, którzy cierpią na nieswoiste zapalenie jelita są też narażeni na poważne powikłania, jak przewężenia jelita czy przetoki, tj. połączenia jelita z narządami wewnętrznymi lub skórą (najczęściej w okolicy odbytu). Duży odsetek z nich przechodzi operacje chirurgiczne - wycięcia fragmentu lub całego jelita. Mogą też pojawić się zmiany w innych narządach, jak stawy, oczy, skóra oraz choroba wątroby i nerek.

- Choroby te coraz częściej dotykają dzieci, a wiek, w którym się ujawniają systematycznie się obniża - powiedziała prof. Vermeire. Według niej dokładne przyczyny tego nie są znane, co utrudnia profilaktykę tych chorób, zaliczanych do grupy tzw. autoimmunizacyjnych, tj. związanych z atakiem układu odporności na komórki własnego organizmu.

Specjalistka powiedziała, że choć istnieją pewne predyspozycje genetyczne do tych schorzeń, to szybki wzrost zachorowań, również w dużych miastach w krajach Azji czy Ameryki Południowej, wskazuje na istotną rolę czynników środowiskowych w ich rozwoju. Wśród nich profesor wymieniła: nieprawidłową dietę, wczesne stosowanie antybiotyków u dzieci, palenie papierosów, zmiany stylu życia i stres. - Myślę, że te choroby to w pewnym sensie cena naszego współczesnego stylu życia - oceniła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH