Eksperci: chirurgia bariatryczna - niedoceniana w Polsce

Chirurgia bariatryczna jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy typu 2 i nadciśnienia. Prowadzi też do zmniejszenia wydatków państwa na ochronę zdrowia. Jednak w Polsce wciąż stosuje się ją zbyt rzadko - oceniają specjaliści.

O tym jak zwiększyć dostęp polskich pacjentów do tej skutecznej metody leczenia otyłości i jej powikłań rozmawiali we wtorek (19 lutego) na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia lekarze różnych specjalności (chirurdzy, diabetolodzy, hipertensjolodzy, interniści), senatorowie, pacjenci oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Chirurgia bariatryczna polega na zastosowaniu metod, których celem jest ograniczenie przyjmowania jedzenia (przez operacje zmniejszenia pojemności żołądka) lub/i wyłączenie części układu pokarmowego z procesu wchłaniania i przyswajania pokarmów (np. wycinanie części żołądka i skracanie drogi dla pokarmu przez jelita).

Prof. Mariusz Wyleżoł, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich poinformował, że obecnie w Polsce przeprowadza się rocznie około 1,5 tys. operacji bariatrycznych, natomiast wskazania do tej metody leczenia ma 1,5 mln Polaków z otyłością patologiczną.

- Z powodu niewłaściwego ich leczenia co roku tracimy w naszym kraju 5 tys. osób. Nie słyszy się o nich w mediach, bo ci chorzy nie wychodzą z domów. W razie nagłego wypadku nie mają nawet szans na ratunek, bo nosze w karetce pogotowia są przystosowane dla pacjentów ważących do 135 kg, nie znajdą zatem zastosowania w przypadku osoby, która waży 150 kg i więcej - zaznaczył specjalista.

Z danych przytoczonych przez prof. Edwarda Stanowskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, u 80-90 proc. tych pacjentów chirurgia bariatryczna daje trwały ubytek masy ciała, podczas gdy leczenie zachowawcze, tj. przy pomocy diety i zmiany stylu życia, odnosi skutek tylko u 5 proc. chorych.

Dlatego, chirurdzy bariatrzy dążą, by co roku operacje te można było wykonywać u 10-15 tys. pacjentów z otyłością olbrzymią. Jak podkreślali we wtorek w Senacie, są one nie tylko najskuteczniejsze w leczeniu otyłości, ale w perspektywie kilku lat mogą zmniejszyć wydatki państwa przeznaczane na opiekę medyczną. - Wynika to z faktu, że otyłość znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia innych przewlekłych schorzeń, w tym metabolicznych, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów - zaznaczył prof. Rafał Paluszkiewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH