Eksperci: bez dobrej diagnostyki nie da się skutecznie leczyć

Człowiek, jak samolot, wymaga regularnych badań diagnostycznych - mówił prof. Jerzy Naskalski w czwartek (24 maja) na konferencji prasowej zorganizowanej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

- Diagnostyka laboratoryjna dostarcza 60-90 proc. wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o skutecznym sposobie leczenia - przypomniała dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. - Jednak w Polsce objawy i symptomy zewnętrzne są często jedynym wskazaniem do podjęcia terapii, a badania diagnostyczne wykonuje się zdecydowanie za rzadko - dodała. 

Najlepszy efekt można osiągnąć wykrywając potencjalne schorzenia w bardzo wczesnej fazie: na poziomie komórki, nie organów. Można wówczas zwiększyć skuteczność leczenia i obniżyć jego koszty. Jednak z Narodowego Testu Zdrowia Polaków wynika, że badamy się dopiero, gdy choroba daje widoczne objawy. Poziom naszej wiedzy na temat stanu własnego zdrowia jest alarmujący - 80 proc. nie zna poziomu cholesterolu we krwi, a 70 proc. poziomu glukozy.

Nie korzystamy z bezpłatnych badań profilaktycznych oferowanych przez przychodnie. Lekarzy nie rozlicza z nich NFZ. Tymczasem już sama morfologia i badanie OB są w stanie wykryć wiele zagrażających życiu chorób. Te badania powinny być podstawą przy stawianiu diagnozy, wyborze właściwej terapii i ocenie efektów leczenia.

Od lat diagnostycy - wśród nich profesor Marek Jagielski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - apelują, aby przed podaniem antybiotyków pacjentom wykonywać odpowiednie badania mikrobiologiczne, co zapobiegnie zbędnemu przyjmowaniu tych leków w przypadkach chorób wirusowych.

Profesor Lucjusz Jakubowski, konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej zwraca też uwagę, że dzięki badaniom genetycznym można zarówno wykryć skłonność do określonych chorób (medycyna predykcyjna), jak i dobrać skuteczne metody leczenia (medycyna personalizowana). Ma to ogromne zaznaczenie w onkologii - jeśli zawczasu wiemy, że dany lek nie pomoże pacjentowi, można mu oszczędzić szkodliwych skutków ubocznych i od razu podać terapię alternatywną. Oszczędza się też w ten sposób ogromne sumy.

Jak zaznaczają eksperci, coraz większym problemem jest outsourcing - zlecanie wykonywania badań firmom zewnętrznym. Jak zauważył prof. Naskalski, dotyczy to nawet wiodących szpitali klinicznych. Często badania wykonują spółki prawa handlowego, oferujące najniższe ceny i adekwatną do nich jakość. Ponieważ koszty materiałów i aparatury są dla wszystkich podobne, aby zaoferować badania tańsze o kilkadziesiąt procent trzeba oszczędzać na kwalifikacjach personelu i kontroli jakości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH