Eksperci: apel o stworzenie programu kompleksowej opieki nad wcześniakami

W Polsce rocznie 28 tys. dzieci przychodzi na świat przed czasem. Wiele z nich nie otrzymuje optymalnej pomocy lub otrzymuje ją zbyt późno. Można to zmienić tworząc kompleksowy program edukacji, profilaktyki i opieki nad wcześniakami - oceniają neonatolodzy.

Jak wyrównać szanse rozwojowe dzieci urodzonych przedwcześnie i zapewnić im najlepszy start w życie, mówili w niedzielę (9 września) eksperci na konferencji prasowej, która odbyła się podczas II Pikniku Wcześniaków "Wyspa Skarbów". Zwracali uwagę, że jest to ważne w obliczu systematycznego spadku liczby urodzeń i przyrostu naturalnego w Polsce.

Co roku w Polsce przed czasem - tj. między 22. a 37. tygodniem ciąży - przychodzi na świat ok. 28 tys. dzieci, co stanowi ok. 7 proc. wszystkich urodzeń, wynika z danych przedstawionych przez prof. Marię Katarzynę Borszewską-Kornacką, kierowniczkę Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Wcześniaki rodzą się z niedojrzałymi wieloma narządami. - Aby mogły przeżyć, przez wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy muszą pozostawać na oddziale intensywnej terapii noworodka - tłumaczyła prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Maluchy te są znacznie bardziej narażone na poważne powikłania zdrowotne, w tym zaburzenia pracy układu oddechowego czy układu nerwowego. U większości noworodków urodzonych przed czasem występuje zespół zaburzeń oddychania. Poważniejsze powikłanie, tzw. dysplazja oskrzelowo-płucna dotyka zwłaszcza wcześniaki najbardziej niedojrzałe, z masą urodzeniową poniżej 1000 gram.

To powikłanie naraża dzieci na bardzo częste zakażenia układu oddechowego. Szczególnie groźny dla wcześniaków jest wirus określany w skrócie jako RS. Powoduje on ostre zakażenia układu oddechowego u ok. 90 proc. dzieci do 2. roku życia.

Innym istotnym problemem, który występuje u wcześniaków jest niedojrzałość układu nerwowego i konieczność jego stymulacji od pierwszych minut życia. Zarówno stymulacja, jak i rehabilitacja dają bardzo dobre efekty, bo mózg wcześniaka jest bardzo plastyczny.

Jak podkreśliła prof. Helwich, maluchy urodzone przedwcześnie powinny być objęte kompleksową i wielospecjalistyczna opieką także po wyjściu do domu. Dlatego specjaliści rozpoczęli prace nad stworzeniem w Polsce sieci 26 poradni neonatologicznych, które w najbliższej przyszłości będą miały za zadanie stworzenie kompleksowej opieki dla najbardziej potrzebujących jej dzieci.

Zaliczono do nich wcześniaki, które urodziły się przed 32. tygodniem ciąży i ważyły do 1600 gramów, dzieci urodzone o czasie, ale z wieloma wadami lub z okołoporodową encefalopatią niedotleniowo-niedokrwienną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH