Kryteria według, których przeprowadzany był kliniczny audyt pracowni mammograficznych wymagają niewielkich korekt. Tak wynika ze stanowiska, jakie Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne przygotowało w odpowiedzi na zapytania Ministerstwa Zdrowia.

O opinię w tej sprawie do najwybitniejszych polskich ekspertów-radiologów ministerstwo zwróciło się w marcu, kiedy opublikowane zostały niepokojące wyniki audytów klinicznych pracowni wykonujących badania skriningowe w kierunku wykrywania raka piersi. Okazało się bowiem, że w 2008 roku, na 300 skontrolowanych pracowni, aż w 71 audytorzy zakwestionowali jakość zdjęć.

– Uważamy, że powinien zostać nieco zmieniony sposób audytowania pracowni, które dysponują mammografami cyfrowymi, natomiast pozostała część kryteriów przeprowadzania audytu klinicznego w naszej ocenie wymaga tylko niewielkich korekt – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prof. Olgierd Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

Pytanie o rzetelność
Przypomnijmy, że swoisty test wiarygodności badań mammograficznych realizowanych w ramach narodowego programu walki z nowotworami jakim były audyty (fizyczny i kliniczny) wypadł na tyle kiepsko, że zaczęto zadawać pytania o sens tak prowadzonego skriningu i racjonalność wydawania publicznych pieniędzy. Pracownie, które nie zaliczyły kontroli argumentowały z kolei, że ocena umiejętności ich zespołów została oparta na kryteriach, które nie spełniają zgodności ze standardami audytu wewnętrznego. Taki standard, jeśli przyjąć podejście ekonomistów, zakłada, że badana próbka powinna obejmować 10% wykonanej pracy. Tymczasem audytorzy przyglądali się tylko czterem zdjęciom z dwóch badań i to nawet w tych ośrodkach, które wykonują po kilkanaście tysięcy zdjęć rocznie.

Sam wiceminister zdrowia, Marek Twardowski proszony na gorąco przez dziennikarzy TVN o komentarz do wyników audytu klinicznego zadawał pytanie: – Jak na podstawie dwóch badań można oceniać czyjąś rzetelność?

Ministerstwo Zdrowia zapytało ekspertów i otrzymało odpowiedź na to i jeszcze kilka innych pytań. Portal rynekzdrowia.pl dotarł do stanowiska jakie zajęła sekcja diagnostyki obrazowej piersi Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (PLTR) proszona o opinię na temat trafności dotychczas obowiązujących i wskazanie nowych kryteriów jakie miałyby być zastosowane podczas audytu klinicznego pracowni wykonujących skrining mammograficzny. Z ul. Miodowej napłynęły do ekspertów m.in. zapytania o wskazanie ilości i procentowego udziału zdjęć, która w ramach audytu powinna zostać oceniona u danego świadczeniodawcy wykonującego skrining mammograficzny, tak aby była to ocena miarodajna i wiarygodna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH