
W sesji wiosennej 2015 do egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii przystąpiło 18 osób. Zdało jedynie 8 osób. Lekarze uważają, że pytania były zbyt rozległe i zawiłe, a poziom przygotowania do specjalizacji jest niewystarczający. Konsultant krajowy zapowiada zmiany w organizacji szkoleń.
Lekarze, którzy podeszli do egzaminu uważają za niepokojący fakt, iż nie zdało go ponad 50 proc. osób. Dla porównania w sesji wiosennej 2014 - nie zdały 2 osoby na 18, jesiennej 2014 - 2 na 13. Wskazują też, że najwyższą oceną była dostateczna z plusem. Uzyskały ją jedynie dwie osoby. Większość z wiedzą ocenioną na dostateczną, osiągnęła taki rezultat jedynie 2-3 punktami powyżej niedostatecznego wyniku.
Bo pytania były zbyt rozległe?
Według nich pytania wymagały dużo czas na przeczytanie ze zrozumieniem. Były zawiłe i zawierały skomplikowaną tematykę, np. odmienność przebiegu AIDS u pacjentów geriatrycznych.
Tymczasem doc. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, zapewnia, że z technicznego punktu widzenia ostatni egzamin nie różnił się od wcześniejszych w istotny sposób.
- Pytania miały podobną budowę, z jak zwykle dość rozbudowaną treścią. Od dłuższego czasu funkcjonuje jednak mechanizm kompensujący w pewien sposób wpływ rozmiarów pytań na trudność egzaminu - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia dyrektor Klencki.
Tłumaczy, że podstawowy czas trwania egzaminu - 2 godziny (czyli 1 minuta na pytanie) jest przedłużany w oparciu o rozmiar tekstu z pytaniami do maksymalnie 3 godzin.
- Tak też było w przypadku ostatniego testu geriatrii - egzamin trwał 3 godziny. Z analizy statystycznej wynika, że był to najtrudniejszy egzamin z geriatrii z dotychczas przeprowadzanych, choć nie różnił się zbytnio od egzaminów w sesjach jesiennych 2011 i 2012 - podaje szef CEM.
Podkreśla też, że liczby osób przystępujących do testu z geriatrii są zbyt małe, by wyciągać daleko idące wnioski na podstawie statystycznych wskaźników.
- Gorsze wyniki egzaminu mogą być przecież nie tyle skutkiem zadawania ''trudniejszych'' pytań, ale skutkiem przystąpienia do egzaminu słabiej przygotowanych zdających - uważa doc. Mariusz Klencki.
Nauka nie tylko z podręcznika
Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, konsultant krajowym w dziedzinie geriatrii, wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami test jest tworzony przez specjalistów reprezentujących ośrodki szkolące w całym kraju, w znakomitej większości czyniących to od dłuższego czasu.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 13:40 Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie
- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 12:44 Premier Mateusz Morawiecki podpisał Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025
- 12:29 Zalewska: od 2019 roku pedagog lub psycholog w każdej szkole
- 11:59 Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych