Edukacja pacjentów = poprawa efektów leczenia astmy

Połowa Polaków z wykrytą astmą, tj. około 1 mln osób, nie korzysta w pełni z możliwości skutecznego jej leczenia. Edukując pacjentów, można poprawić skuteczność terapii co najmniej o połowę - podkreślali lekarze we wtorek (19 kwietnia) na konferencji w Warszawie.

Zorganizowano ją w ramach obchodów Światowego Dnia Astmy, który w tym roku przypada 3 maja i przebiega pod hasłem "Przejmij kontrolę nad astmą".

Jak mówił prof. Bolesław Samoliński, szef Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w ostatnich 20 latach obserwuje się szybki wzrost zachorowań na astmę i alergię w Polsce. Z badań epidemiologicznych (ECAP - Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, że objawy astmy występują u ok. 4 mln Polaków, z czego niecałe 50 proc. ma postawioną diagnozę. Jak przypomniała prof. Barbara Rogala, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, astma ma podłoże alergiczne u 80 proc. cierpiących na nią dzieci oraz u 50-60 proc. dorosłych.

Dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podkreślał, że stosunkowo mała liczba osób ze zdiagnozowną astmą to efekt braku świadomości polskiego społeczeństwa.

- Pacjenci w okresach lepszego samopoczucia samowolnie odstawiają leki lub zmniejszają ich dawki. Wielu z nich nie umie też prawidłowo korzystać z inhalatorów. Takie zachowanie może być przyczyną groźnych dla życia zaostrzeń choroby, wymagających hospitalizacji - ostrzegał dr Dąbrowiecki.

Przyczyną odstawiania leków jest również panująca w społeczeństwie sterydofobia. Pacjenci kojarzą sterydy z silnymi działaniami niepożądanymi, nie zdając sobie sprawy, że wziewne postacie tych leków są bezpieczne i stosowane w znacznie mniejszych dawkach. Co ważne, to właśnie glikokortykosteroidy wziewne działają bezpośrednio na podłoże astmy, gdyż łagodzą procesy zapalne w oskrzelach.

Zdaniem dr Dąbrowieckiego, uzyskanie pełnej kontroli nad astmą nie jest możliwe bez współpracy pacjenta z lekarzem, a edukacja pacjentów może znacznie poprawić skuteczność leczenia. Z badań przeprowadzonych w 2002 r. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi wynika, że w grupie pacjentów edukowanych na temat astmy liczba hospitalizacji spadła aż o 66 proc., a liczba interwencji pogotowia ratunkowego - nawet o 78 proc.

Obecni na konferencji specjaliści wyrazili zaniepokojenie, że nowa ustawa refundacyjna może wymusić konieczność większych dopłat pacjentów do terapii skojarzonej. Jak podkreślił prof. Samoliński, terapia skojarzona znacznie poprawia przestrzeganie zaleceń lekarskich przez chorych, którzy zamiast dwóch inhalatorów mogą na co dzień stosować tylko jeden z dwoma lekami. Według niego, ewentualne zmiany nie będą opłacalne dla państwa, bo pacjenci, którzy zrezygnują z terapii skojarzonej będą częściej trafiać do szpitala z zaostrzeniami choroby.

Dr Dąbrowiecki poinformował, że Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POChP, której jest prezesem, wysłała w tej sprawie oficjalny list do Senatu RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH