Edukacja chorych na cukrzycę - mogą pomóc lekarze rodzinni

W sobotę (15 października) rozpoczęła się druga edycja "Szkoły cukrzycy" - kursu dla lekarzy rodzinnych, którzy zdecydowali się poprowadzić w swoich przychodniach bezpłatne zajęcia dla diabetyków i ich rodzin.

Patronem i organizatorem Szkoły Cukrzycy jest Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ). Tegoroczna edycja jest częścią Śląskich Spotkań Medycznych, które odbywają się w dniach 14-16 października w Katowicach. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma pełny zestaw multimedialnych materiałów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia wykładów oraz zestaw informacji jakie otrzymają pacjenci.

Projekt "Szkoły Cukrzycy" realizują już 104 przychodnie lekarzy rodzinnych w całej Polsce. Najwięcej zajęć prowadzą lekarze z województwa podlaskiego, gdzie działa 15 szkół. Dużą aktywność wykazywali też lekarze z Dolnego Śląska. Do drugiej edycji zgłosiło się kilkadziesiąt nowych podmiotów. W ubiegłym roku w wykładach uczestniczyło około 2,6 tys. osób.

Zajęcia są bezpłatne. Dla słuchaczy przygotowano cykl 9 zajęć - m.in. na temat rozpoznania choroby, leczenia, żywienia, wysiłku fizycznego, powikłań oraz pomocy psychologicznej.

- Prof. Joslin na początku XX wieku pisał, że chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej, żyją najdłużej i stwierdzenie to nie straciło nic ze swojej aktualności - mówi Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny, członek zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Jego zdaniem edukacja pacjenta ma fundamentalne znaczenie dla leczenia i przebiegu choroby. 

W Polsce podejmowane już  były rozmaite działania edukacyjne, ale dotychczas żaden model nie przyjął się na stałe. Według FPZ "Szkoły cukrzycy" oparte o praktyki lekarzy rodzinnych - którzy są najbliżej pacjenta - dają szansę na dotarcie z wiedzą do szerokiego grona ludzi.

W ramach pierwszej edycji szkoły prowadzone jest również badanie kliniczne mające wykazać wpływ  edukacji pacjentów w cukrzycy na wyrównanie glikemii. Projekt prowadzony jest pod naukowym kierownictwem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kierowanej przez prof. dr hab. Bognę Wierusz Wysocką.

W Polsce jest około 2,6 mln chorych. W ciągu ostatnich 15 lat zaobserwowano 3-krotny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. Źle leczona cukrzyca jest najczęstszą przyczyną nabytej ślepoty i nieurazowej amputacji kończyn dolnych.

Zwiększa też ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Osoby z cukrzycą żyją około 10 lat krócej, niż osoby bez cukrzycy, a 3 razy częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Cukrzyca jest też częstą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek.

Badania z zakresu ekonomiki w ochronie zdrowia wskazują, że koszty leczenia przewlekłych powikłań cukrzycy są 4-krotnie wyższe w porównaniu do kosztów leczenia cukrzycy niepowikłanej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH