EEC 2014: brakuje szczegółowych danych dot. leczenia chorób nowotworowych

Nie mamy w Polsce danych mówiących o wynikach leczenia versus stopień zaawansowania nowotworów. Nie wiemy, ile czasu mija od podejrzenia, że pacjent ma raka do rozpoczęcia leczenia - mówił dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, kierownik Kliniki Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, onkolog pracujący nad stworzeniem tzw. cancer planu.

Podczas sesji czwartkowej (8 maja) ''Mapa wyzwań, nowe możliwości - czy pieniądze to jedyne czego potrzeba polskiej onkologii?'', prof. Sergiusz Nawrocki z Kliniki Radioterapii, Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przypomniał, że pakiet antykolejkowy był wynikiem ultimatum premiera dla ministra zdrowia.

- W sposób zupełnie przypadkowy zbiegł się on z tym, że od kilku miesięcy Polskie Towarzystwo Onkologiczne wspólnie z innymi towarzystwami zajmującymi się onkologią pracowały nad cancer planem - dokumentem, który ma stanowić kompleksową strategię dotyczącą leczenia nowotworów na najbliższe 10 lat - przypomniał prof. Nawrocki.

Cancer plan w pakiecie onkologicznym
Zwrócił uwagę, że na potrzeby pilnego rozwiązania problemu kolejek minister zdrowia wykorzystał rozwiązania, które pojawiły się w szkielecie cancer planu i przedstawił je jak pakiet onkologiczny, dodając do tego kilka pomysłów resortu zdrowia i koalicji pacjentów.

- Generalnie można poprzeć ministra, bo wydaje się, że większość pomysłów w pakiecie kolejkowym jest racjonalna, aczkolwiek wprowadzenie ich wiąże się z ogromnymi zmianami w systemie i wątpliwe jest, czy da się je wprowadzić za kadencji tego rządu - mówił prof. Sergiusz Nawrocki.

Wskazał też, że w Polsce brakuje m.in. szczegółowych danych dotyczących chorób nowotworowych oraz ich analiz. Nie wiadomo np. czy gorsza względna przeżywalność jest związana z późnym wykryciem nowotworów, ze złą edukacją czy z pionem leczniczym.

- Nie wiemy, bo nie mamy w Polsce danych mówiących o wynikach leczenia versus stopień zaawansowania nowotworów. I to należy koniecznie zmienić. Kolejna ważna kwestia to czas oczekiwania. Wiemy, jak długo pacjent czeka na leczenie, ale nie wiemy, ile mija czasu od momentu, gdy pacjent zgłosi się do lekarza i ten poweźmie uzasadnione podejrzenie, że pacjent ma raka, do momentu zdiagnozowania choroby i podjęcia leczenia. Musimy zacząć od tego, żeby te dane zebrać i na ich podstawie wdrożyć pewne postępowanie - podkreślał onkolog.

Szybsza diagnostyka
To co proponują eksperci pracujący na cancer planem to skrócenie i skoordynowanie diagnostyki poprzez stworzenie modelu, w którym będą działały certyfikowane ośrodki diagnostyki onkologicznej, które będą współpracowały z ośrodkami onkologicznymi.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH