Polscy eksperci z dziedziny okulistyki przytoczyli alarmujące dane: ponad połowa osób, która cierpi na jaskrę nie jest świadoma swojej choroby. Tymczasem, wcześnie wykryta da się leczyć.

– Jaskra zaczyna się bezobjawowo i postępuje, prowadząc do nieodwracalnego uszkodzenia widzenia – powiedział podczas konferencji prasowej prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki. – O nieświadomości choroby niech świadczy fakt, że w  Polsce na jaskrę choruje ok. 700 tysięcy osób, z czego leczy się tylko 65 – 66 tysięcy.

Jak podaje Polski Związek Niewidomych ok. 18-20 proc. niewidomych w Polsce to osoby, które utraciły wzrok z powodu jaskry. Według specjalistów rosnąca liczba osób, którym nieodwracalnie grozi ślepota z powodu jaskry, wynika przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy na temat tej choroby i niedostatecznego uświadomienia społeczeństwu zagrożenia.

Tymczasem, wcześnie wykryta da się leczyć. Znanych jest wiele metod leczenia jaskry: farmakologiczne, laserowe i chirurgiczne. Wybór metody, jak i zakresu i intensywności leczenia jest zależny, według Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, od trzech głównych czynników:

• stanu zaawansowania choroby (czyli stopnia ubytku pola widzenia) w momencie rozpoznania, poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego
oraz
• przewidywanej długości życia pacjenta. Bardzo istotne jest określenie tempa progresji jaskry, czyli szybkości narastania uszkodzenia. Jest ono różne u każdego chorego i tylko regularne, długofalowe badania pozwalają je określić. Intensywność leczenia zależy również od tempa progresji.

Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do całkowitej, nieodwracalnej ślepoty. Jaskra, to problem ogólnoświatowy. WHO uznało ją za chorobę społeczną. Według danych tej organizacji na jaskrę cierpi 70 milionów osób na świecie, a w związku ze starzeniem się społeczeństw szacuje się, że w 2020 r. liczba ta zwiększy się do 80 milionów.

Światowy Dzień Jaskry, to wspólna inicjatywa Światowego Towarzystwa Jaskrowego (World Glaucoma Association, WGA) oraz Światowego Stowarzyszenia Chorych na Jaskrę (World Glaucoma Patient Association, WGPA), której celem jest zachęcenie do podjęcia działań zapobiegających utracie wzroku. W Polsce opiekę nad tą inicjatywą objęło Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH