Dzień Diagnosty Laboratoryjnego: to bardzo ważne badania FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Diagnostyka laboratoryjna to jedno najpewniejszych źródeł opisujących stan zdrowia pacjenta. 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach tych badań - przypominają specjaliści. W sobotę (27 maja) obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

- Diagności pracują w zaciszu laboratoriów, w cieniu sukcesów lekarzy, pacjenci na co dzień ich nie widzą, tymczasem bez nich nie ma właściwego leczenia - podkreśla Iwona Wronka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W tej placówce przeprowadza się ponad 30 tys. takich badań miesięcznie - z zakresu hematologii, chemii klinicznej, serologii, koagulologii, analityki ogólnej, diagnostyki tarczycy, diagnostyki hormonalnej, diagnostyki onkologicznej, wirusologii, toksykologii oraz bakteriologii.

Podstawowe znaczenie, jak przekonują specjaliści, ma profesjonalna kadra, prawidłowo pobrany materiał i czas jego przechowywania - im szybciej trafi do badań, tym lepiej. Bytomski szpital szczyci się tym, że przeprowadzenie w nim badania należą do najbardziej precyzyjnych i najszybszych.

- Sprzętowo nie odbiegamy od laboratoriów światowych. Pracujemy na urządzeniach najwyższej klasy, których jednostkowa wartość kształtuje się na poziomie 200-400 tys. zł - powiedział kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w bytomskim szpitalu Michał Swoboda.

W pilnych sytuacjach lekarz otrzymuje wyniki badań już przed upływem pół godziny od wpisanie zlecenia. - Aparatura pomiarowa, którą użytkujemy, pozwala na jeszcze szybszą realizację zlecenia lekarskiego, np. parametry krytyczne są oznaczane w niecałe 5 minut - dodaje Swoboda.

W bytomskim szpitalu pracuje 10 diagnostów laboratoryjnych, aż 7 z nich może się pochwalić tytułem specjalisty z dziedziny mikrobiologii, diagnostyki laboratoryjnej czy toksykologii. Kolejny uzyska tytuł specjalisty jeszcze w tym roku. W dobie powszechnego dbania Polaków o formę i wygląd, a często także nadmiernego dbania o higienę, pracownicy zakładu mają pełne ręce roboty, wykonując wiele badań z zakresu mykologii.

- Nie ma co ukrywać, że dziś jesteśmy szczególnie narażeni na grzybicę, która czyha na nas na siłowniach, basenach czy w salonach kosmetycznych - przyznaje Sylwia Cieślik, która od wielu lat pracuje w laboratorium diagnostycznym i jest specjalistką w dziedzinie mykologii.

Podkreśla jednocześnie, jak ważne są profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie diagnosty. - Źle pobrany materiał, np. ze zmian nowotworowych, może pacjentowi zrobić krzywdę. Nasz personel jest bardzo dobrze wyszkolony, potrafi rozpoznać zmianę na skórze czy w obrębie paznokcia, właściwie pobrać materiał, opracować i dostarczyć wiarygodny wynik, który jest podstawą do postawienia trafnej diagnozy - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH