
Koordynatorzy ds. przeszczepów pracują w połowie szpitali w Polsce z tzw. potencjałem dawstwa, czyli odpowiednim zapleczem. Jak podkreśla wicedyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr Jarosław Czerwiński, rola szpitalnych koordynatorów jest kluczowa dla pozyskiwania narządów do przeszczepienia.
- Tam, gdzie są koordynatorzy, aktywność w zakresie pozyskiwania narządów wzrosła o 20 proc. w niecałe dwa lata. To namacalny efekt ich pracy - powiedział PAP Czerwiński.
Na koniec ubiegłego roku 257 koordynatorów pracowało w 202 polskich szpitalach dysponujących tzw. potencjałem dawstwa, czyli oddziałami intensywnej terapii i blokiem operacyjnym, a także możliwością rozpoznawania śmierci mózgu i opieki nad zmarłym dawcą. Są zatrudniani z reguły jednocześnie przez swój macierzysty szpital i Poltransplant.
W 184 szpitalach pracuje jeden koordynator, w 17 zespół dwóch koordynatorów i w jednym szpitalu zespół złożony z trzech koordynatorów. - W dużych szpitalach, gdzie jest dużo pracy, powinno być dwóch koordynatorów. Nie określamy sztywno terminu, w którym koordynatorzy będą we wszystkich szpitalach z potencjałem dawstwa, choć ta liczba powinna rosnąć. Trzeba też pamiętać, że szpitale, gdzie nie ma koordynatorów, również zgłaszają dawców - powiedział Czerwiński.
Czyt. także: Polska transplantologia: przed nami wciąż wiele pracy
Koordynator jest odpowiedzialny za przebieg całej złożonej procedury prowadzącej do pobrania narządów. Pierwszy etap to stwierdzenie, że dany pacjent może być dawcą narządów - najczęściej są to osoby z udarem lub urazem czaszkowo-mózgowym. Kolejny etapy to kwalifikacja dawcy, bo jego inne schorzenia mogą uniemożliwić pobranie. Koordynator musi też sprawdzić, czy potencjalny dawca nie zgłosił sprzeciwu w centralnym rejestrze sprzeciwów oraz przeprowadzić rozmowę z rodziną, która może wiedzieć o jego sprzeciwie wyrażonym w innej formie - np. pisemnego oświadczenia woli z własnoręcznym podpisem.
Kolejne działania koordynatora to zorganizowanie zespołu, który stwierdzi trwałe nieodwracalne ustanie czynności mózgu, tzw. śmierć mózgową. Jego zadaniem jest również koordynacja opieki nad osobą zmarłą do czasu pobrania narządów.
- To obciążająca psychicznie praca, której najtrudniejszym elementem są rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. W procesie kształcenia koordynatorów bardzo istotne są zajęcia z psychologii, a także treningi konkretnych sytuacji z udziałem aktorów - wyjaśnił Czerwiński, który jest też wykładowcą na studiach podyplomowych dla koordynatorów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 19:20 Małopolskie: 11 tys. pacjentów z objawami grypy w pierwszym tygodniu grudnia, a…
- 17:25 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 16:30 Słupsk: oddział transplantacji szpiku gotowy, wkrótce pierwsze przeszczepy
- 15:05 Trzebnica: porodówka zamyka się na 2 tygodnie, tak jest bezpieczniej
- 14:00 Poznań: szpital płaci 100 zł za godzinę dyżuru, ale chętnych…
- 12:50 Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 1 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 2 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 3 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 6 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych