Dzięki Tomkowi zmienia się nastawienie do przeszczepów, ale... czy na długo?

Przypadek 6-letniego Tomka, który po zatruciu muchomorem sromotnikowym przeszedł 17 sierpnia operację przeszczepienia wątroby w Centrum Zdrowia Dziecka, daje - zdaniem transplantologów - szansę na poprawę sytuacji w dziedzinie przeszczepów.

Ich liczba zmalała znacznie w 2007 r., tj. po głośnej sprawie zatrzymania przez CBA dr Mirosława G., szefa kliniki kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, i od tamtej pory nie osiągnęła poziomu z roku 2006. Potrzeby są duże, a podstawowy problem to brak dawców.

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu dostrzegają zmianę w nastawieniu do przeszczepów. Po nagłośnieniu w mediach informacji o dramatycznej sytuacji chłopca w CZD pojawiło się wiele osób zgłaszających gotowość zostania dawcą.

– Zmieniają się także zachowania rodziców dzieci, które miały przeszczep – zwraca uwagę Paweł Trzciński, rzecznik CZD. – Wcześniej czuli się napiętnowani, nie chcieli o tym mówić. Teraz zaczynają się otwierać – dodaje rzecznik.

Co mówią sondaże
Sondaż Instytutu Homo Homini na temat gotowości do zostania dawcą narządów, przeprowadzony 19 sierpnia b.r., wypadł dużo lepiej, niż podobne badanie z maja 2005 r.

Wynika z niego, że 91 proc. badanych gotowych jest na oddanie narządów w celu ratowania życia bliskiej osobie. Nie godzi się na to zaledwie 6 proc. 82 proc. badanych oddałoby narządy aby ratować życie członkowi dalszej rodziny, 77 proc. jest gotowa do oddania narządów dla ratowania znajomych, a 70 proc. dla ratowania osoby zupełnie obcej.

W porównaniu z badaniem TNS OBOP z maja 2005 r. nastąpiła wyraźna poprawa. Chęć bycia dawcą narządów dla bliskiej osoby zadeklarowało wówczas 84 proc. badanych, dla członka dalszej rodziny 73 proc., dla znajomego 66 proc., natomiast dla osoby obcej, anonimowej, 62 proc.

– Przypadek Tomka z pewnością wpłynął na wyniki sondażu – ocenia Marcin Duma, prezes Instytutu Homo Homini. I dodaje, że Polacy zwykle interesują się głośnymi sprawami i chętnie działają w ramach akcji. Nie jest natomiast przesądzone, że zainteresowanie transplantologią utrzyma się dłużej, a tym bardziej, że przełoży się na poprawę nastawienia do przeszczepów w przyszłości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH