Dyspozytorzy medyczni - tłoku w kolejce do tych stanowisk nie ma

Skuteczne udzielenie pomocy ofiarom poważnych zdarzeń medycznych leży nie tylko w rękach lekarzy i ratowników. Wiele zależy też od doświadczenia dyspozytora, jego wiedzy, umiejętności i szybkości podejmowania decyzji. Pogotowiom nie jest jednak łatwo znaleźć odpowiednich kandydatów. Praca dyspozytora nie cieszy się wielkim zainteresowaniem - podkreślają dyrektorzy stacji pogotowia.

Praca dyspozytora medycznego, choć kojarzy się z popularnymi „call center", niewiele ma z nim wspólnego, mimo że także polega na odbieraniu telefonów. W sytuacji, gdy karetki systemowe wysyłane są tylko do pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub takich, u których stan zdrowia może się gwałtownie pogorszyć, właściwe zinterpretowanie zgłoszenia telefonicznego staje się bardzo ważne i często bardzo trudne.

Dyspozytorzy mają obowiązek dokonywania segragacji zgłoszeń pacjentów. Presja, także ta związana z odpowiedzialnością karną, odczuwana przez pracujących w zawodzie dyspozytora medycznego jest coraz większa, tym bardziej, że zmieniają się zasady organizacji państwowego systemu ratownictwa medycznego. 

Tu liczy się doświadczenie
- Nie ma dokładnych wytycznych i procedur, co przyjmować a co odrzucać, bo życie pisze różne scenariusze. Tu zdać się trzeba na wieloletnie doświadczenie dyspozytorów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mateusz Komza, dyspozytor medyczny i zarazem przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Dyspozytorem medycznym może być osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, wykształcenie wymagane dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego i była zatrudniona przez co najmniej 5 lat przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Każdy dyspozytor medyczny musi zrealizować określoną ilość szkoleń w 3-letnich okresach rozliczeniowych, a zbieranie za nie punktów przebiega podobnie jak u lekarzy. Udokumentowane zostają w odpowiedniej karcie każdego dyspozytora.

Jak ujmuje to w dużym skrócie  Ireneusz Weryk, dyrektor ds. ratownictwa i edukacji medycznej Falck Medycyna, takie szkolenie zakłada zapoznanie się z przepisami prawa obowiązującymi w ratownictwie medycznym, z zakresem odpowiedzialności dyspozytora medycznego, organizacją systemu ratownictwa medycznego.

Istotne jest też poznanie zasad korzystania ze sprzętu łączności i systemu wspomagania decyzji, postępowania w przypadku zdarzenia masowego lub katastrofy. Dyspozytor uczy się także umiejętności zbierania wywiadu i komunikowania się z osobami wzywającymi pogotowie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH