Dysleksja: problem, który dotyka całą rodzinę

Zdaniem nauczycieli dysleksja to fanaberia albo usprawiedliwienie lenistwa. W Polsce żyje kilka milionów dyslektycznych rodzin. Rodzin, bo dysleksja to nie tylko problem dziecka, ale również rodziców, którzy zmieniają całe swe życie, by pomóc.

Jedną z osób, która otwarcie mówi o swojej dysfunkcji, jest dziennikarz, Jacek Żakowski. Pamięta, jak w połowie lat 90. Polskie Towarzystwo Dysleksji chciało wydać kalendarz ze znanymi dyslektykami. Poza Einsteinem, Leonardem da Vinci i Andersenem miało tam być sześciu Polaków. Tylko on się zgodził. Odmówił nawet Jacek Kuroń, mimo że często opowiadał o swej dysleksji.

Dysleksję opisano w Anglii pod koniec XIX wieku. Pewien bardzo zdolny 14-letni uczeń nie mógł się nauczyć czytać. Nauczyciel był przekonany, że chłopiec ma problem ze wzrokiem. Jednak okulista, który przebadał chłopca, nie miał wątpliwości, że z jego wzrokiem wszystko jest w porządku. Ale przypadek ucznia zastanowił go na tyle, że opisał go w "British Medical Journal".

Dziś przypuszcza się, że przyczyną dysleksji są zaburzenia w funkcjonowaniu móżdżku odpowiedzialnego za automatyzację, m.in. procesu czytania, powstałe w życiu płodowym lub podczas porodu. - Osoby z dysleksją potrzebują znacznie większej liczby powtórzeń, by opanować umiejętność, która innym przychodzi bez większego trudu - mówi Marta Badowska z Polskiego Towarzystwa Dysleksji, która opiekuje się poradnią przy PTD.

- Symptomy pojawiają się wcześnie, ale w różnym nasileniu. Zwykle dziecko niechętnie raczkuje, nie bawi się klockami. W przedszkolu nie wiąże butów, nie zapina guzików, nie chce śpiewać, nie zapamiętuje wierszyków. W szkole nauka czytania i pisania jest mordęgą. W czwartej klasie rodzice dostają opinię o dysleksji i nie wiedzą, co dalej. Niestety nie ma jednej metody pracy, bo każdy przypadek jest inny, czasem dysleksja idzie w parze z innymi zaburzeniami - dodaje.

Więcej: http://wyborcza.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH