Pacjenci cierpiący na nowotwory układu krwiotwórczego powołali nową inicjatywę "Wspólna Droga". Chcemy poprawić dostęp chorych do nowoczesnego leczenia - powiedzieli w piątek (11 stycznia) na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele organizacji pacjentów.

Pomysłodawcami "Wspólnej drogi" są Fundacja Carita - Żyć ze Szpiczakiem oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

- Podjęliśmy tę inicjatywę ze względu na pogarszającą się sytuację chorych na raka, w tym szczególnie cierpiących na nowotwory układu krwiotwórczego - powiedział Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia, jednocześnie przewodniczący Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

Jego zdaniem, organizacje chorych na nowotwory będą mogły skuteczniej prowadzić wspólną polityką zdrowotną i przeciwdziałać - podkreślił - dyskryminacji pacjentów onkologicznych w naszym systemie służby zdrowia.

- Wynika to choćby z tego, że w Polsce w porównaniu do innych krajów i poziomu naszej zamożności zbyt mało środków przeznacza się na leczenie chorób nowotworowych - uważa Gugulski.

W przeliczeniu na jedną osobę nie przekraczają one 41 euro, podczas gdy średnia europejska to 148 euro. Na leczenie onkologiczne wydajemy zatem jedynie 28 proc. średnich wydatków europejskich, tymczasem nasze PKB to 63 proc. średniego PKB w Unii Europejskiej.

Według Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, gdyby nasze wydatki na leczenie chorób nowotworowych były proporcjonalne do poziomu zamożności, to powinny być ponad dwa razy większe i wynosić 95 euro na osobę.

- Często podnoszony jest argument, że nie możemy finansować drogich leków, gdyż nas na to nie stać. W świetle tych danych widać, że nie zawsze jest to prawda - dodał Gugulski. Przypomniał, że żaden pacjent nie powinien zostać bez odpowiedniego leczenia.

Wiesława Adamiec, prezes Fundacja Carita - Żyć ze Szpiczakiem, powiedziała, że sytuację dodatkowo pogarsza utrudniony dostęp do nowoczesnych leków wywołany nie tyle brakiem pieniędzy, co nowymi rozporządzeniami ministerstwa zdrowia. Chcemy pomóc chorym - podkreśliła - odnaleźć się w tym nowym systemie, by lepiej mogli się leczyć. Leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze. Dzięki odpowiedniej terapii można żyć zarówno ze szpiczakiem jak i z wieloma innymi chorobami nowotworowymi.

- Zdarza się, że nowoczesne leczenie blokuje dyr. ds. ekonomicznych szpitala, by nie narażać swej placówki na dodatkowe wydatki - twierdziła Adamiec, mówiąc o dostępie do tzw. chemioterapii niestandardowej. - Trzeba wtedy domagać się uzasadnienia odmowy leczenia na piśmie.

W ramach projektu "Wspólna Droga" prowadzone będą również spotkania edukacyjno-integrujące dla pacjentów i ich rodzin z różnych miast Polski pod hasłem "Nasze życie z chorobą". - Chcemy doprowadzić do sytuacji, że każdy chory obojętnie w jakim rejonie kraju będzie mógł uzyskać pomoc, otuchę i nadzieję - powiedziała Wiesława Adamiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH