Dwie kliniki "Matki Polki" po modernizacji - nie ma lepiej wyposażonych W ICZMP przyjmowanych jest rocznie ok. 4 tys. porodów, zazwyczaj skomplikowanych, z różnego rodzaju patologią. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Ponad 27 mln zł - z czego 85 proc. to fundusze UE - kosztował remont i nowe wyposażenie dwóch klinik wyspecjalizowanych w terapii noworodków i niemowląt w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

W czwartek (7 kwietnia) w Instytucie CZMP odbyła się konferencja podsumowująca realizowany od marca 2014 r. projekt poprawy jakości specjalistycznych usług medycznych poprzez remont oraz zakup nowoczesnego wyposażenia dla Kliniki Neonatologii oraz Kliniki Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt.

- W ICZMP przyjmujemy rocznie ok. 4 tys. porodów, zazwyczaj skomplikowanych, z różnego rodzaju patologią. Do Kliniki Neonatologii przyjmujemy rocznie ok. 1,2 tys. noworodków. Z powodu różnych wad przygotowywane są one u nas do kontynuowania terapii w Klinice Intensywnej Terapii Wad Rozwojowych, gdzie przeprowadzane są korekcje m.in. kardio- czy neurochirurgiczne - powiedziała PAP kierownik Kliniki Neonatologii prof. Ewa Gulczyńska.

Dodała: - Naszymi pacjentami są także noworodki z ciąż wielopłodowych, z zakażeniami oraz dzieci o ekstremalnie niskiej masie ciała poniżej 1000 gramów.

Noworodki z niską masą urodzeniową to pacjenci wymagający wielospecjalistycznej opieki, m.in. kardiologicznej, okulistycznej, neurologicznej, chirurgicznej. W ramach projektu w obu klinikach wykonano kompleksowe remonty - ich łączna wartość to ponad 11,6 mln zł.

Za ponad 14,3 mln zł zakupiono najnowocześniejszy sprzęt do ratowania życia noworodków i niemowląt - w sumie to ponad 250 inkubatorów, respiratorów, zestawów do terapii tlenkiem azotu, monitorów i rezonans magnetyczny - wszystko przystosowane specjalnie dla potrzeb najmłodszych pacjentów.

- Po modernizacji otworzyliśmy supernowoczesne kliniki, ze zwiększoną liczbą łóżek, najnowocześniejszym w Polsce sprzętem - dzięki czemu będziemy mogli leczyć jeszcze trudniejszych pacjentów z całego kraju. Te zmiany są ważne, abyśmy nie byli tylko szpitalem-pomnikiem, lecz instytucją, do której z całej Polski i Europy - bo to już się dzieje - mogli przyjeżdżać pacjenci - podkreślił dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

Łódzki Instytut jest ośrodkiem referencyjnym III stopnia opieki perinatalnej. Dostępne są w nim unikalne w skali kraju zaawansowane technologie medyczne, m.in. nowoczesne tryby wentylacji mechanicznej, leczenie tlenkiem azotu, hipotermia lecznicza czy techniki wizualizacji aktywności mózgu.

Zakończony projekt modernizacji dwóch klinik to tylko część kompleksowych zmian zachodzących w ICZMP. Od dłuższego czasu prowadzona jest m.in. termomodernizacja obu budynków Instytutu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH