Zatem w kwestii pobrania narządów po śmierci lekarze nie sugerują się stricte sprzeciwem samej rodziny, bo prawo tego nie wymaga. Zwyczajowo jednak pytają ją, jaka była wola potencjalnego dawcy za życia.

- Warunkiem ważności takiego sprzeciwu jest dwóch świadków. Jeżeli rodzina potwierdzi negatywną wolę, lekarz z nią nie walczy. Nie wnikamy, jak było w rzeczywistości. Kierujemy się w takim momencie bardziej etyką, empatią - mówił nam prof. Lech Cierpka.

Podczas konferencji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w liście skierowanym do środowiska transplantologów, zapowiedział „rozwiązanie wielu aktualnych problemów”.

Przyznał, że polska transplantologia wciąż jeszcze boryka się z problemami dotyczącymi rozpoznawania zgonu człowieka w oparciu o kryteria śmierci mózgu, jak również z kwestią wyrażania przez rodzinę zmarłego zgody na pobieranie narządów.

Tak ważni koordynatorzy
"Dlatego też szczególną rolę powinni odgrywać koordynatorzy ds. transplantacji obecni w każdym szpitalu, w którym istnieje potencjał dawstwa narządów. Wielkim wyzwaniem dla kierowanego przeze mnie resortu jest próba rozwiązania wielu aktualnych problemów polskiej transplantologii przez kompleksową nowelizację ustawy o pobraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów" - napisał do uczestników konferencji minister Radziwiłł.

Jak sprecyzował, w resorcie „trwają intensywne prace nad założeniami do zmian w ustawie i w niedługim czasie przewiduje się rozpoczęcie związanego z nim procesu legislacyjnego”.

O promowanie idei honorowego dawstwa narządów zaapelowała także podczas konferencji wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, która odpowiada w resorcie za nadzór nad medycyną transplantacyjną.

Jubileusz „Poltransplantu” podsumował prof. Roman Danielewicz, posiłkując się słowami pierwszego dyrektora tej instytucji, prof. Janusza Wałaszewskiego.

- Doskonale pamiętam pożegnalne słowa prof. Janusza Wałaszewskiego, który wygłosił je, odchodząc po 15 latach z „Poltransplantu”. Powiedział wówczas: ”Nie pozwólcie nigdy zrobić z siebie urzędu” - cytował obecny dyrektor.

- W naszej działalności chcemy widzieć przede wszystkim pacjenta - skonstatował prof. Roman Danielewicz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH