Na długość życia człowieka wpływa nie tylko to, ile je i jak dużo się rusza. Ważne, czy jest towarzyski, nie chrapie, a nawet czy używa Internetu. Kolejne badania naukowe odkrywają nowe tajemnice długowieczności. Niektóre są zaskakujące, inne banalne. Na jedne mamy wpływ, inne są poza naszym zasięgiem.

Jak pisze Rzeczpospolita według obecnej wiedzy tajemnica długowieczności leży między innymi w dwunastu regułach dotyczących zdrowego stylu życia:

•15 uderzeń w 15 sekund, czyli dobrze zaprogramowane serce

Tętno idealne zapowiadające długie życie powinno wynosić 60 uderzeń na minutę. U większości ludzi serce bije z prędkością od 60 do 100 uderzeń. Regułą jest, że wolno bijące serca to te wytrenowane, należące do sportowców.

• Późne macierzyństwo to szanse na długie życie kobiety

Chodzi o kobiety, którym w wieku 44 i więcej lat udaje się naturalnie zajść w ciążę. Dowodów dostarczyli uczeni z University of Utah. Jak tłumaczy ich kierownik Ken R. Smith, możliwość poczęcia w tym wieku i urodzenie zdrowego dziecka jest poważnym świadectwem dobrej kondycji fizycznej organizmu.

Potwierdzają to badania polskich 100-latków „PolStu2001”, które objęły ponad 300 osób. – Kobiety, które dożyły sędziwego wieku, bardzo rzadko rodziły jako nastolatki – stwierdza w rozmowie z Rzeczpospolitą dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, koordynator projektu.

• Płaski brzuch

Fałdy tłuszczu na brzuchu, nawet przy właściwym wskaźniku masy ciała (BMI), sygnalizują problemy zdrowotne. Z otyłością brzuszną wiąże się zwiększona liczba i aktywność metabolicznie aktywnych komórek tłuszczowych. To z kolei prowadzi do uwalniania większej ilości trójglicerydów, a w konsekwencji do zaburzeń krążeniowych i metabolicznych.

• Korzystanie z nowinek techniki, to zdaniem naukowców w przypadku starszych ludzi dobra recepta na zachowanie sprawności umysłu

– Osoby, które przez całe życie są ciekawe świata, żyją dłużej – potwierdza dr Jarosław Król. Widać to wśród jego pacjentów korzystających w ramach telemedycyny z nowych technologii.

• Wolność od chrapania

Chrapanie w pozycji siedzącej oraz w czasie krótkiej drzemki może sugerować chorobę – obturacyjny bezdech senny. Z powodu zamykania się dróg oddechowych u osób chorych dochodzi w czasie snu do przerw w oddychaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH