Duże noworodki częściej są otyłe w dzieciństwie Duże noworodki częściej są otyłe w dzieciństwie. Fot. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0)

Dzieci, które przychodzą na świat z dużą masa ciała, częściej są otyłe w wieku przedszkolnym - potwierdza najnowsze badanie, które publikuje czasopismo "Pediatric Obesity".

Zdaniem autorów artykułu - naukowców z University of Virginia School of Medicine w Charlottesville (Virginia, USA) - wcześnie identyfikując dzieci narażone na otyłość lekarze i rodzice mogą podjąć wspólne działania, by przeciwdziałać tyciu maluchów.

- Dzieci, które rodzą się z wyższą niż przeciętna masa ciała są bardziej zagrożone otyłością już od wczesnych lat życia - skomentowała współautorka pracy Sarah Miller. Jej zdaniem te maluchy mogą odnieść korzyści z wczesnej interwencji.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że zbyt duża lub za mała masa ciała noworodka predysponuje go do otyłości i powiązanych z nią chorób w przyszłości.

Najnowszym badaniem objęto 10 186 dzieci urodzonych zarówno w terminie, jak i przedwcześnie.

Jak wykazała analiza, maluchy urodzone o czasie z dużą masą ciała - tj. większą niż 4,5 kg - miały o 69 proc. wyższe ryzyko otyłości w wieku przedszkolnym niż ich rówieśnicy, którzy ważyli w normie po narodzinach. Ta prawidłowość utrzymywała się przynajmniej do 7.-8. roku życia. W tym wieku otyłość stwierdzono u 23 proc. dzieci z dużą masą urodzeniową i u ok. 14 proc. dzieci, które ważyły prawidłowo.

Podobnie było w przypadku wcześniaków. Blisko 28 proc. tych, które urodziły się z dużą masą ciała, jak na swój wiek ciążowy, było otyłych w wieku 7-8 lat. W przypadku wcześniaków urodzonych z prawidłową masą ciała, jak na wiek ciążowy, odsetek ten wyniósł nieco ponad 14 proc. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie naukowcy zaobserwowali, że również zbyt niska masa ciała, jak na wiek ciążowy, wiązała się z wyższym o 28 proc. otyłości.

- Mamy nadzieję, że te dane pomogą lekarzom i rodzinom dzieci w podejmowaniu zdrowych wyborów odnośnie stylu życia, które pozwolą uniknąć późniejszych problemów z masą ciała maluchów - powiedział współautor badania Mark DeBoer. Chodzi na przykład o to, by pediatrzy udzielali porad rodzicom dzieci, które urodziły się duże, aby ograniczali swoim pociechom czas spędzany przed ekranem telewizora, zachęcali je do aktywności fizycznej, a także unikali w diecie takich produktów jak słodzone napoje i soki.

Takie działania są o tyle istotne, że obecnie na świecie - w krajach zamożnych i średnio zamożnych - mamy do czynienia z galopującą epidemią otyłości wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie ze statystykami niemal 17 proc. dzieci w USA jest otyłych, a kolejne 15 proc. ma nadwagę. Najnowsze dane na ten temat dla Polski pochodzą z badania zrealizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego wstępne wyniki wskazują, że 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała - blisko 12,7 proc. z nich ma otyłość, a 18,5 proc. - nadwagę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH