Druk przestrzenny = sprawne ciało do późnej starości?

Naukowe wspomaganie medycyny daje zaskakujące efekty. Bioniczne kończyny i organy drukowane przy pomocy drukarek przestrzennych mogą w perspektywie nie tylko polepszać komfort życia niepełnosprawnych, ale także pozwolić na zachowanie sprawności do bardzo późnego wieku.

Niedawno jeszcze wydawały się niemożliwe do realizacji fantazje o wymianie ludzkich organów niczym zużytych części. Dzisiaj realne są bioniczne kończyny i organy drukowane przy pomocy drukarek 3D, które pozwolą nam zachować tak dobrą formę, że nawet stulatkowie będą mogli grać w tenisa - przewiduje brytyjski profesor inżynierii materiałowej.

Zdaniem profesor Mark Miodownik z londyńskiego University College postęp, jaki obserwujemy dziś w inżynierii biomedycznej, zmieni - i to diametralnie - naszą starość. Jego zdaniem w przyszłości ludzie będą mogli "odnawiać" niesprawne organy i części ciała, jak nerki, wątroba czy kości.

Czytaj też: Tak powstawał tytanowy implant z drukarki 3D, wszczepiony pacjentowi

Profesor Miodownik zaznacza, że nie należy obawiać się, że ludzie zaczną się zmieniać w cyborgi w typie Robocopa, zmiany będą niezwykle subtelne, porównywalne do tych, jakie mają miejsce w przypadku wypełnień zębów.

Wyjaśnia, że taka przebudowa ludzkiego ciała jest możliwa przede wszystkim dzięki postępowi w technologii drukowania 3D. Już dziś drukarki 3D mają znaczący udział w produkcji protez i chirurgii rekonstrukcyjnej.

Protezy stawu biodrowego rutynowo drukuje się dziś na drukarkach 3D, by jak najdokładniej dopasować je do fizjologii pacjenta, a chirurdzy coraz częściej planują operacje z pomocą programów komputerowych.

Zdaniem Andrzeja Sobolewskiego, dyrektora ds. Badań i Rozwoju firmy ChM w Białymstoku - firmy, która wyprodukowała indywidualny implant tytanowy części szczęki dla pacjenta po resekcji nowotworu, dzisiaj najważniejszym etapem w produkcji indywidualnych implantów jest jego "projektowanie".

- Zobrazowanie ubytku szkieletu przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego umożliwia stworzenie przestrzennego modelu implantu, a samo jego wyprodukowanie końcowego produktu w drukarce przestrzennej może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Jednak przygotowania do tej produkcji zająć mogą nawet kilkanaście dni - dodaje.

Innowacyjność nowoczesnych technologii podlega ciągłemu rozwojowi, zarówno na etapie tworzenia implantu, jak i jego stosowania przez chirurgów. Zdaniem Sobolewskiego dzisiaj jeszcze barierą w stosowaniu tego typu implantów może być ich koszt. Nierzadko jednak takie implanty mogą stanowić jedyne możliwe do zastosowania rozwiązanie pozwalające pacjentowi na powrót do w miarę normalnego funkcjonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH