Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 23-09-2008 10:14

Drugi przeszczep dłoni w Polsce

29-letni mieszkaniec Wrocławia czekał siedem lat i doczekał się nowej dłoni... kobiecej dłoni! Lekarze Ośrodka Replantacji Kończyn w Trzebnicy dokonali drugiej udanej transplantacji dłoni w Polsce. Ręka pochodzi od zmarłej 53-letniej kobiety z Wrocławia, której rodzina zgodziła się na pobranie kończyny do transplantacji.

Przeprowadził ten sam zespół mikrochirgów, który dwa lata temu dokonał podobnego zabiegu u 34-letniego mężczyzny z okolic Radomia.

Damian ma prawą rękę na wysokości nadgarstka stracił siedem lat temu podczas prac stolarskich. Trzy lata temu rozpoczął starania o nową dłoń - wpisał się na listę prowadzoną przez trzebnickich lekarzy i czekał na sygnał ze szpitala. 

Zasadnicza część transplantacji rozpoczęła się od zespalania kości. W drugim etapie chirurdzy mozolnie dopasowywali i zszywali cieniutkimi nićmi obce sobie ścięgna, nerwy, żyły i tętnice. Kilkunastoosobowy zespół chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek pracę zakończył po 15 godzinach.

– To był trudny technicznie i czasochłonny zabieg, bo na poziomie nadgarstka musieliśmy zespolić aż 14 ścięgien – mówi dr Jerzy Jabłecki, ordynator oddziału replantacji kończyn trzebnickiego szpitala, który wspólnie z mikrochirurgami: Leszkiem Kaczmarzykiem, Januszem Kaczmarzykiem oraz Adamem Domanasiewiczem przeprowadził operację.

Dwie doby po zabiegu lekarze nie kryli zadowolenia z wyników.

 – Wszystko jest na dobrej drodze. Pacjent zniósł go świetnie, ręka jest ciepła, a to oznacza, że jest właściwie ukrwiona - mówi dr Chełmoński, który odpowiada za leczenie immunosupresyjne chorego, czyli dobór i dawkowanie leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

W Europie dokonywano już przeszczepu obydwu dłoni. Pionierski zabieg przeprowadzono 30 listopada 2006 roku w Hiszpanii.