Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamówiło w Szkole Głównej Handlowej projekt badawczy, który da naukową, przekrojową wiedzę na temat stanu zdrowia Polaków, którzy skończyli 65 lat życia i starszych.

Jak poinformowała Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, wszyscy ankietowani, wybrani drogą losową z 16 województw, wypełnią ankietę na temat swojego stanu zdrowia, stylu życia, przyjmowanych leków. Zostanie także zbadane ich ciśnienie tętnicze, pobrana krew i mocz.

Część respondentów - około 1,5 tys. osób z dziesięciu województw (dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego) poddana zostanie badaniom geriatrycznym oraz badaniom EKG, pomiarom wysycenia krwi tlenem, pomiarom bezdechu sennego oraz innym specjalistycznym badaniom.

Kierownik projektu, Piotr Błędowski z SGH, zwraca uwagę na starzenie się społeczności w Polsce. Poinformował, że do roku 2035 liczba osób w wieku powyżej 65. roku wzrośnie z 15 do 26 proc. - Co czwarty Polak będzie miał 65 lat lub więcej - zaznaczył. Stąd - jak powiedział - potrzeba dokonania diagnozy polskiej starości i sformułowanie rekomendacji dla polityków.
 
W Polsce jest jedynie około 120 lekarzy geriatrów czynnych zawodowo. - Jesteśmy na szarym końcu w stosunku do innych państw Unii - powiedział Błędowski. Dodał, że w Polsce brakuje spójnej polityki wobec ludzi starszych.

Badanie będzie prowadzone przez firmę PBS DGA oraz około 40 instytutów naukowych. Wyniki badań będą własnością osób, które w badaniu tym będą uczestniczyć. Natomiast np. zamrożona krew tych osób trafi do banku materiału biologicznego. Realizacja programu ma trwać 36 miesięcy (rozpoczął się w lipcu 2008), a badania terenowe - 18. Jego koszt to 12 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH