Dotyk matki pomaga noworodkom, gdy przychodzą na świat za wcześnie

Dzięki postępowi medycyny i techniki, lekarze są w stanie ratować coraz młodsze dzieci, nawet te urodzone pomiędzy 22. a 24. tygodniem ciąży. Okazuje się, że na rozwój wcześniaka równie zbawienny wpływ jak nowoczesny sprzęt medyczny ma dotyk matki.

Na świecie przed czasem rodzi się ok. 10 proc. dzieci. W Polsce przybywa co roku blisko 25 tys. wcześniaków. W kraju udaje się ratować dzieci ważące już 400 gramów. Takie maluchy przez kolejne miesiące pozostają w szpitalu, gdzie kontakt z matką często jest ograniczony.

Niektórzy specjaliści dowodzą, że ów kontakt powinien być, o ile to możliwe, jak najbliższy.

Z dotychczasowych badań wynika, że przeżywalność i zdrowie urodzonych przedwcześnie dzieci można poprawić poddając je działaniu bodźców dotykowych pochodzących od rodziców. Dlatego na oddziale wcześniaków lub intensywnej terapii rodzice powinni stawać się członkami zespołu terapeutycznego.

Natura wiele nam podpowiada
Jedną z metod wspomagających prawidłowy rozwój wcześniaków, wykorzystujących dotyk jest tzw. kangurowanie.

Metoda ta oparta jest na zachowaniu torbaczy, których młode rodzą się w stanie embrionalnym, a dalszy rozwój przechodzą w torbie na brzuchu matki.

Jak podkreśla w swoich publikacjach profesor Jacek Rudnicki, kierownik Oddziału Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego PUM nr 2 w Szczecinie, to przyroda jest najlepszym nauczycielem lekarza, dlatego należy umiejętnie połączyć nowoczesną technikę i wiedzę, z tym, co w nas tkwi, co jest bardzo pierwotne: potrzebą miłości, bliskości, przytulania, a nade wszystko potrzebą bezpieczeństwa.

Zdaniem prof. Rudnickiego – jednego z pionierów kangurowania w Polsce – metoda ta łagodzi obyczaje i buduje zaufanie między rodzicami a personelem medycznym, dodaje rodzicom odwagi, dzieciom szczęścia i zdrowia. Stała obecność rodziców przy dziecku wzmacnia więź emocjonalną.

Skóra do skóry
Kangurowanie to prosty sposób opieki nad noworodkiem, polegająca na noszeniu lub położeniu dziecka na klatce piersiowej rodzica tak, by zapewnić bliski kontakt jego skóry ze skórą matki.

– Znajomy zapach, ciepło, rytm serca i czuły dotyk mamy zapewniają noworodkowi doskonałe warunki rozwojowe od pierwszych dni przyjścia na świat – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Preeti Agrawal* z Międzynarodowego Stowarzyszenia APPPAH (Association for Prenatal & Perinatal Psychology & Health), która zajmuje się szkoleniem polskich lekarzy z wykorzystywania tej techniki w trakcie terapii wcześniaków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH